Európska únia v piatok večer oznámila, že Slovensko prijala do tzv. mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Doteraz sa tento krok čakal niekedy v prvej polovici budúceho roku.
Slovenská koruna sa teraz nesmie odchýliť od kurzu 38,455 za euro o viac ako 15 %. To platí oboma smermi, starostlivejšie ako posilňovanie však Európska únia sleduje prípadné znehodnotenie meny.
"Tento prístup sa uplatňuje už veľmi dlho. Má zamedziť tomu, aby krajina umelým oslabením meny nevytvárala lepšie podmienky pre svojich exportérov," vysvetľuje Viktor Kotlán, vedúci analytického oddelenia Českej sporiteľne.
Práve pevnejšie stanovenie menového kurzu je podstatou ERM II. Systém funguje od roku 1999, kedy nahradil predchádzajúci ERM, v ktorom boli "starí" členovia eurozóny. Všetky krajiny, ktoré chcú prijať euro, musia v ERM II byť najmenej 2 roky. Tak sa overí, že sú na vstup do eurozóny pripravené. V ERM II sa má ukázať, či je hospodárska politika kandidátskej krajiny schopná fungovať aj za podmienky stabilnejšieho kurzu, dodáva Kotlán.
V systéme už okrem Slovenska sú Malta, Cyprus, Slovinsko a tri pobaltské republiky. Členom je aj Dánsko, ktoré však euro prijať nechce. Česko by svojho suseda malo nasledovať až niekedy v druhej polovici roka 2007 - teda ak budúca česká vláda potvrdí ako dátum zavedenia eura 1. január roku 2010.
Vstup do ERM II v predstihu prekvapil, stanovený stredný kurz však prekvapením nebol: približne zodpovedá piatkovej zatváracej cene eura, ktorá bola 38,47 Sk.
Podľa odborníkov je ale pravdepodobné, že sa táto hodnota bude meniť. Stredoeurópske meny k euru totiž dlhodobo posilňujú.
Platiť eurom by sa na Slovensku malo od roku 2009. Na tomto termíne sa nič nemení, potvrdil guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko.
Krajina iba získala viac času na samotnú prípravu na zavedenie eura. "Ľudia budú mať viac času si na prechod zvyknúť," nechal sa počuť minister financií SR Ivan Mikloš. Okrem toho vstup do ERM II prispeje k stabilizácii vývoja slovenskej meny, pridal sa guvernér Šramko.
Trochu odlišný názor má ale analytik Poštovnej banky Miroslav Šmál. Zahraniční investori sledujú Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko ako celok, upozorňuje Šmál. Slovenská mena sa preto asi nezačne naraz vyvíjať úplne nezávisle na ostatných.
O stabilný kurz sa krajiny musia aktívne snažiť. Ak by hrozilo, že sa kurz vychýli z povoleného pásma, centrálna banka zakročí, potvrdil guvernér Šramko. Aj väčšie výkyvy v povolenom pásme prinútia banku k intervencii.
Nie je dobré, ak majú hráči na devízovom trhu takú istotu, upozorňuje však Viktor Kotlán. Ak bude niekto špekulovať nad oslabením koruny, môže sa spoľahnúť, že NBS od neho menu bude pri určitom kurze nakupovať, dokedy na to bude mať prostriedky. Európska centrálna banka jej nepomôže - zasiahne až pri výkyve o 15 %, uzatvoril Kotlán.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.