BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Načasovanie vstupu Slovenska do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II práve v deň konania volieb do vyšších územných celkov je podľa Slovenskej národnej strany (SNS) trochu čudné. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca SNS Rafael Rafaj. Vzhľadom na záväzky, ktoré SR prijala pri vstupe do Európskej únie, je vstup do ERM II logickým a nevyhnutným krokom. Ako však Rafaj upozornil, SR nemá výnimku Opt-out, takže po vstupe do ERM II už nemôže euro neprijať.
Podľa predsedníčky Slobodného fóra (SF) Zuzany Martinákovej je vstup Slovenska do ERM II súčasťou schválenej stratégie smerujúcej k prijatiu spoločnej európskej meny, o čom sa podľa nej dostatočne nediskutuje. "Ľudia sa prijatia spoločnej európskej meny, najmä z dôvodu nízkych príjmov a vysokej nezamestnanosti, obávajú, čo je tiež dôsledkom veľmi slabej diskusie o dôsledkoch tohto kroku," povedala pre agentúru SITA. Slovensko by si podľa nej malo po vstupe do Európskej únie chrániť svoje záujmy a dôslednejšie analyzovať, kedy spoločnú európsku menu prijať. "Okolité krajiny sú na tom hospodársky lepšie ako Slovensko a rozhodli sa vstúpiť do eurozóny neskôr," dodala s tým, že "v zásade" nie je proti prijatiu eura.
SR do mechanizmu ERM II vstúpila o polnoci z piatka na sobotu 26. novembra. Začala tak podľa ministra financií Ivana Mikloša plniť aj posledné maastrichtské kritérium, ktorým je kurzová stabilita. Centrálna parita koruny voči euru sa stanovila na úrovni 38,455 Sk za jedno euro. Na návrh Slovenska sa stanovila na úrovni trhového kurzu. Slovenská mena bude v ERM II využívať štandardné fluktuačné pásmo +15 % / -15 % okolo centrálnej parity. Na rozdiel od väčšiny krajín, ktoré do ERM II vstúpili v roku 2004 alebo začiatkom tohto roka, Slovensko neprijalo žiadne jednostranné záväzky, ktoré by obmedzovali flexibilitu kurzu prísnejšie ako štandardné fluktuačné pásmo. Slovensko do ERM II vstúpilo po dohode s krajinami eurozóny, Európskou centrálnou bankou a ďalšími členmi ERM II, ktorí sú zatiaľ mimo eurozóny. Rýchly vstup do ERM II umožní podľa Mikloša skoršie hodnotenie konvergencie v roku 2008 a ponechá viac času na posledné technické prípravy na zavedenie eura od roku 2009.