![]() Francúzski investori sú spokojní so spoluprácou so štátom v oblasti sieťových odvetví. FOTO - EPA |
Každopádne by sme sa doprivatizácii nebránili," povedal na pôde ekonomického fóra Stredoeurópskej iniciatívy v Bratislave Patrick Luccioni zo Stredoslovenskej energetiky. Vlastníkom 49 percent jej akcií je francúzska Electricité de France.
Minimálne 51-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle by si vedel pre konzorcium Gas de France a nemeckého Ruhrgasu predstaviť aj predseda predstavenstva SPP Philippe Boucly. "O zvyšných akciách by sa dalo uvažovať v budúcnosti," dodal. Konzorcium vlastní 49 percent spoločnosti. Nad zvyškom má kontrolu štát.
Slovenská legislatíva dosiaľ umožňovala privatizovať najviac 49 percent strategických energetických podnikov. "Zákony sa začiatkom tohto roka zmenili. Preto môže taliansky Enel kúpiť až 66 percent akcií Slovenských elektrární," vysvetľuje Alena Žáková z ministerstva hospodárstva. V súčasnosti sa už pripravuje čiastočná doprivatizácia troch spoločností distribuujúcich elektrinu.
Zástupcovia zahraničných firiem si spoluprácu štátu a súkromného sektora pochvaľujú. Podľa Luccioniho sa prevádzka firiem vstupom súkromného kapitálu zefektívňuje. "V roku 2003 mala Stredoslovenská energetika čistý zisk 26 miliónov eur (1 miliarda korún). Dnes je to 45 miliónov (1,74 miliardy)," hovorí.
"Strategickí investori prinášajú skúsenosti o požiadavkách únie, vstupom súkromného kapitálu sa otvára trh," myslí si Boucly. Štát ročne zarába na SPP asi 400 miliónov eur (1,54 miliardy korún) na dani z príjmu a dividendách.
Francúzska vláda má na privatizáciu svojich sieťových monopolov iný názor ako slovenská. Do súkromných rúk sa v týchto týždňoch prechádza 15 percent akcií francúzskeho elektrárenského gigantu. Zvyšok stále zostáva v rukách štátu. Francúzsko vlastní tiež 80 percent spoločnosti Gas de France. Zvyšných 20 percent akcií má približne 3,1 milióna súkromných majiteľov. Nemecký Ruhrgas je plne v majetku súkromného e.on. V spoločnosti e.on vlastnia štátne inštitúcie asi osem percent akcií.
Klub 500 nesúhlasí
S vyjadreniami investorov nesúhlasí Klub 500, združujúci slovenských majiteľov firiem s viac ako 500 zamestnancami. Partnerstvo štátu a súkromného kapitálu v podnikoch sieťových odvetví nepovažujú za prospešné pre odberateľov. "V dôsledku upevňovania monopolného postavenia regulovaných subjektov sa stali odberatelia ich 'rukojemníkmi'," vyhlásil výkonný riaditeľ klubu Tibor Gregor. (sita)