BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Ministerstvo financií SR (MF) predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorý by mal na Slovensku zaviesť možnosť využiť právo výkupu a právo na odkúpenie akcií minoritných akcionárov. Ak podiel väčšinového vlastníka dosiahne po ukončení ponuky na prevzatie najmenej 90 % základného imania, navrhovaná novela by mu umožnila vytesniť drobných akcionárov, teda požiadať majiteľov zostávajúcich akcií, aby mu predali svoje akcie (tzv. squeeze out). V ponuke však musí zároveň získať aspoň 90 % cenných papierov, na ktoré sa vzťahovala. Na druhej strane pri splnení rovnakých podmienok novela zavádza aj mechanizmus na ochranu minoritných akcionárov, podľa ktorého bude väčšinový vlastník povinný odkúpiť ich akcie, ak ho o to požiadajú (tzv. sell out).
Európsky parlament prijal smernicu o prevzatiach 21. apríla minulého roka. Slovensko je povinné transponovať jej ustanovenia do svojej národnej legislatívy do 20. mája budúceho roka, čo je aj termín, od ktorého by mala nadobudnúť účinnosť navrhovaná novela rezortu financií. Novela rozširuje tiež okruh cenných papierov, na ktoré sa vzťahuje mechanizmus ponuky na prevzatie. Odpredaj a odkúpenie menšinových podielov by sa netýkal iba akcií obchodovaných na kótovanom trhu, ale mali by sa rozšíriť aj na voľný trh.
Pri stanovovaní tzv. primeranej ceny akcií pre minoritných akcionárov by sa mali brať do úvahy ceny pri obchodoch navrhovateľa s akciami spoločnosti za posledných dvanásť mesiacov. V prípade kótovaných akcií sa bude vychádzať aj z priemerného kurzu týchto akcií na burze za posledných dvanásť mesiacov. Druhým parametrom pre stanovenie ceny by mal byť znalecký posudok. Cena pre minoritných akcionárov sa potom stanoví podľa toho, ktorá z týchto dvoch cien bude vyššia.
Navrhovaná novela okrem iného stanovuje tiež povinnosť vyhlásiť povinnú ponuku na prevzatie navrhovateľovi alebo osobe konajúcej s ním v zhode, keď prekročia kontrolný podiel, ktorým sa rozumie 33 % na hlasovacích právach všetkých akcií jednej spoločnosti. Doteraz musela právnická alebo fyzická osoba vyhlásiť povinnú ponuku, ak jej podiel na hlasovacích právach presiahol 33 %, 50 % a 66 %. Lehota platnosti ponuky na prevzatie nesmie byť podľa návrhu naďalej kratšia ako 30 kalendárnych dní. Hornú hranicu platnosti ponuky navrhuje MF predĺžiť zo 60 na 70 dní.