Rím 25. novembra (TASR) - Taliansky minister zdravotníctva Francesco Storace dostal od spoločnosti Nestlé ospravedlnenie v súvislosti s jej dodávkou kontaminovaného detského mlieka, stále však plánuje výkonného riaditeľa najväčšej svetovej potravinárskej skupiny žalovať.
Storace bude Brabecka žalovať za jeho výrok o tom, že talianske ministerstvo zdravotníctva vedelo o dohode s Európskou úniou o riešení tohto problému pred tým, ako sa naň obrátila pozornosť širokej verejnosti. Brabeck v liste pre Storaceho poprel, že vôbec niekedy uviedol, že medzi Nestlé a Storacem existovala dohoda v tejto veci. Zopakoval, že podľa švajčiarskej spoločnosti kontaminované mlieko nepredstavuje žiadne zdravotné alebo bezpečnostné riziko. Ospravedlnil sa však za to, že si nesprávne pamätal, že kontakty medzi Nestlé a talianskym ministerstvom zdravotníctva sa uskutočnili v júli alebo v auguste, a nie v septembri.
"Dostal som list od šéfa Nestlé Petra Brabecka, v ktorom sa "nezdržanlivo" ospravedlňoval za enormnú škodu, ktorú spôsobili jeho falošné vyhlásenia v posledných dňoch," informoval Storace. Storace však prípad aj tak posunie súdom, pretože šéf multinacionálnej spoločnosti podľa neho nemôže beztrestne špiniť talianske inštitúcie. Brabeckov list dnes odovzdá vyšetrovateľom.
Šéf Nestlé kritizoval stiahnutie mlieka z trhu v Taliansku a ostatných krajinách Európskej únie (EÚ) slovami, že ide o "búrku v pohári vody" a zároveň uviedol, že znečistenie látkou ITX nepredstavuje "žiadne zdravotné riziko". Okrem toho Brabeck uviedol, že spoločnosť Nestlé sa už v lete dohodla tak s talianskym ministrom zdravotníctva, ako aj s EÚ na tom, že túto vec nezverejnia, pretože vlastne nehrozí žiadne zdravotné riziko.
Storace tieto vyjadrenia odmietol a označil ich za absolútne nezmyselné fantázie, pričom dodal, že šéf Nestlé bude obžalovaný "kvôli jeho závažným výrokom". To isté postihne každého, kto bude tieto tvrdenia rozširovať. Aj taliansky minister poľnohospodárstva Gianni Alemanno kritizoval správanie Brabecka, pričom ho označil za neakceptovateľné a jeho výroky za trápne.
Popri Nestlé aj Európska komisia (EK) označila zdravotné riziká kontaminovaného dojčenského mlieka za nepravdepodobné. Nestlé medzitým stiahla svoje produkty z trhov v Španielsku, Portugalsku aj Grécku.
Informovala o tom agentúra Reuters.