AMSTERDAM 25. novembra (SITA, Reuters) - Holandský súd vo štvrtok zamietol žiadosť ruskej štátnej ropnej skupiny Rosnefť o zablokovanie zahraničných aktív ruskej ropnej firmy Jukos. Ako uviedol právnik Jukosu Robert van Galen, na základe rozhodnutia súdu môže Jukos voľne predávať svoj majetok mimo Ruska, ku ktorému okrem 53,7 % litovskej rafinérie Mažeikiu Nafta patrí aj 49-percentný podiel v slovenskom podniku na prepravu ropy Transpetrol. Podiel v Transpetrole chce kúpiť slovenská vláda, ktorá vlastní 51 %. O litovskú rafinériu už prejavili záujem ropné spoločnosti Lukoil, TNK-BP a ConocoPhillips.
Štátny Rosnefť koncom minulého roka získal na základe daňového nedoplatku 27,5 mld. USD od Jukosu jeho hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegas (Jugansk) a v súčasnosti je podľa analytikov len otázkou času, kedy sa zmocní zvyšného ruského majetku tejto kedysi najväčšej ruskej ropnej spoločnosti. Zahraničné aktíva Jukosu, ktoré spravuje divízia Jukos International so sídlom v Holandsku, však zatiaľ zostávajú mimo dosah ruských štátnych orgánov. Holandský súd na základe žiadosti Rosnefti v prvej polovici októbra predbežne zmrazil mimoruské aktíva Jukosu. Rosnefť chce tento majetok získať pre seba a tvrdí, že má naň nárok kvôli pohľadávke voči Jukosu vo výške 1,8 mld. eur, ktorú jej ešte v máji uznal súd v Moskve.
Právo na zahraničné aktíva Jukosu už prostredníctvom súdu vymáhajú dve skupiny. Prvou je konzorcium bánk Citigroup, Deutsche Bank a Société Générale. Druhou skupinou je iné konzorcium veriteľských bánk v spojení s hlavným akcionárom Jukosu, firmou Menatep, ktorým Jukos údajne dlhuje 1 mld. USD.
Analytici vnímajú problému Jukosu ako odplatu Kremľa za politické aktivity bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti a súčasne jej najvýznamnejšieho akcionára Michaila Chodorkovského. Chodorkovskij bol odsúdený 31. mája na deväť rokov väzenia po takmer rok trvajúcom súdnom procese za podvody a krátenie daní. Podľa analytikov a ochrancov ľudských práv bol proces s ním zmanipulovaný. Chodorkovskij sa totiž aktívne zapájal do politiky, financoval opozičné politické strany a svojím bohatstvom a vplyvom v zahraničí bol hrozbou pre mocenské ambície prezidenta Putina. Chodorkovskij sa proti rozsudku, ktorý odvolací súd zmiernil v septembri na osem rokov, plánuje odvolať k Európskemu súdu pre ľudské práva.