Bratislava 24. novembra (TASR) - Podnikatelia nepovažujú partnerstvo štátu a súkromného kapitálu v podnikoch sieťových odvetví za prospešné pre odberateľov, pretože sa vďaka upevňovaniu monopolného postavenia regulovaných subjektov stali ich "rukojemníkmi". Klub 500 preto zásadne nesúhlasí s dnešnými vyjadreniami predsedu predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Philippe Bouclyho na ekonomickom fóre Stredoeurópskej iniciatívy (SEI). Uvádza sa v stanovisku Klubu, ktoré TASR poskytol jeho výkonný riaditeľ Tibor Gregor.
Na Bouclyho výrok, že "partnerstvo štátu a súkromného kapitálu v podnikoch sieťových odvetví je veľmi prospešné", Gregor v stanovisku reaguje slovami: "Ale pre vyťahovanie neprimeraných ziskov od priemyselných odberateľov a obyvateľstva. Za situácie absolútneho monopolu, neexistencie efektívnej konkurencie, utajených dodatkov k privatizačným zmluvám a riadenia firmy menšinovým akcionárom sa súkromný kapitál v SPP má ako v žiadnej inej krajine. Nečudo, že si pochvaľuje partnerstvo so štátom, ktorý mu prenechal voľné pole pôsobnosti."
Podľa Gregora nie je úlohou prirodzených monopolov naháňať prostriedky do štátneho rozpočtu formou dividend. "Vydávať nehorázne zisky SPP za výsledky vkladu špecifického plynárenského know-how v situácii, keď akcionári inkasujú miliardy za to, že cez územie SR vedú už desaťročia rúry s plynom, bez ich akejkoľvek zásluhy, je zlým vtipom. Rovnako ako neustále zdražovanie plynu bez toho, aby bola jasná nákupná cena a podmienky jeho získavania z Ruska," uzavrel Gregor.