Bratislava 24. novembra (TASR) - Partnerstvo štátu a súkromného kapitálu v podnikoch sieťových odvetví je veľmi prospešné. Takáto spolupráca by sa mala realizovať v stabilnom legislatívnom prostredí, ktoré by vytváralo podmienky pre rozvoj dlhodobých investícií. V úvodnej časti druhého dňa ekonomického fóra Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v sekcii o sieťových odvetviach a prirodzených monopoloch to uviedol predseda Predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Philippe Boucly.
Ako ďalšie pozitíva kooperácie verejného a súkromného sektora v SPP Boucly vníma skúsenosti strategických investorov, francúzsko-nemeckého konzorcia Gaz de France a Ruhrgas, s fungovaním na trhu Európskej únie (EÚ), jednoduchšiu integráciu na európsky trh s plynom vďaka ich podpore, či vklad špecifického plynárenského know-how. "SR navyše každoročne získa z daní a dividend pochádzajúcich z SPP približne 400 miliónov EUR, v prepočte 15,5 miliardy SKK," doplnil Boucly. Svojou účasťou na riadení spoločnosti sa štát podľa neho môže podieľať na implementácii energetickej politiky, investičnom plánovaní a rozvoji distribučnej siete a má tiež vplyv na cenovú politiku. "To všetko napomáha k rovnováhe medzi štátnymi záujmami a ekonomickou efektívnosťou," dodal Boucly.
Proces liberalizácie, transformácie, reštrukturalizácie a privatizácie v slovenskom energetickom sektore vo svojom príspevku priblížila Alena Žáková z Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Stručne predstavila zameranie novej energetickej politiky SR a energetickú legislatívu, ktorá je od 1. januára 2005 plne v súlade s právom EÚ. Informovala o známom zámere slovenskej vlády doprivatizovať podiely v distribučných elektrárenských podnikoch Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE) s cieľom vygenerovať čo najvyššiu cenu pri dodržaní podmienok stanovených v transakčnej dokumentácii so súčasnými menšinovými zahraničnými vlastníkmi.
Ekonomické fórum pokračuje poslednými panelmi s témami zameranými na zlepšovanie podnikateľského prostredia a zvyšovanie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov, regionálnu integráciu krajín juhovýchodnej Európy a okrúhlym stolom, účastníci ktorého sa budú venovať výzvam a perspektívam energetického sektora krajín SEI. Na záver podujatia sa popoludní uskutoční okrúhly stôl ministrov hospodárstva zúčastnených krajín.