Bratislava 23. novembra (TASR) - Minister financií SR Ivan Mikloš kategoricky odmietol kritiku viceprezidentky Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Brigity Schmögnerovej na vládne reformy a súčasný režim zdaňovania na Slovensku, ktorú dnes prezentovala novinárom v Bratislave.
Podľa Schmögnerovej sa v súvislosti s daňovou reformou pozabudlo na princíp solidarity a darí sa bohatým na úkor chudobným. V súčasnosti platná rovná daň, uviedla, postihuje najmä príjmovo slabšie sociálne skupiny občanov, DPH nazvala "Jánošíkom na ruby."
Mikloš sa na adresu jej výrokov vyjadril, že je to bežná demagógia, ktorú púšťajú populistickí a socialistickí politici, zdá sa, že aj ekonómovia. Oponoval jej a zdôraznil: "to, že rovná daň je výhodná aj pre nízkopríjmové skupiny dokazujú fakty, aj realita." Na dôkaz toho uviedol konkrétne príklady.
Napríklad, keď človek pracoval za minimálnu mzdu v roku 2004, čo bol prvý rok nového daňového systému, tak sa jeho reálne príjmy, očistené o nárast cien, zvýšili o 3,1 %. V rodine s dvoma deťmi, kde obaja rodičia pracovali za minimálnu mzdu, sa reálne príjmy v roku 2004 zvýšili o takmer 9 %.
"Myslím si, že toto jasne hovorí o tom, že daňová reforma nemala negatívny vplyv na nízke príjmové skupiny." Naopak, zdôraznil Mikloš, zásadným zvýšením odpočítateľnej položky, ktorá sa nezdaňuje, z 32 000 Sk na 82 000 v roku 2004, sa výrazne znížilo daňové zaťaženie aj nízkopríjmovým skupinám, ktorí neplatia žiadnu daň z príjmu. Bol im nielen kompenzovaný nárast nepriamych daní, ale viac ako kompenzovaný aj nárast regulovaných cien.
Ani u dôchodcov podľa Mikloša nedošlo v roku 2004 k poklesu ich reálnych príjmov. U nich bol nárast síce menší ako v prípade spomínaných skupín, ale bol do výšky 1 % rastu reálnych príjmov dôchodcov, a to z hľadiska inflácie, aj zvyšovania ich nominálnych dôchodkov.
Minister poznamenal, že keby si Schmögnerová prečítala analýzu, ktorú už pred mesiacom zverejnilo ministerstvo financií a je na jeho internetovej stránke, tak by vážne spochybnenie týkajúce sa vládnych reforiem a zdaňovania "nemohla tvrdiť." Spôsob, akým svoje názory o zdaňovaní Schmögnerová interpretuje, "ma neprekvapujú, poznám jej ekonomické názory a s mnohými z nich som zásadne nesúhlasil ani v minulosti. Nič dramatické sa odvtedy u nej nezmenilo."
Pripomenul, že pôsobil v minulosti vo vláde so Schmögnerovou a mali na mnohé otázky rozdielne názory. Zhodli sa však napríklad v otázke reštrukturalizácie a privatizácie bánk.
Naopak, na zníženie dane zo zisku boli ich postoje odlišné. Na začiatku prvej Dzurindovej vlády, priblížil Mikloš, bola daň zo zisku 40 %, neskôr poklesla na 29 %. "Návrh na 29 % bol môj, vtedajší návrh pani ministerky bol 35 % s tvrdením, že presadenie 29 % rozvráti verejné financie a štátny rozpočet príde o obrovské príjmy. Nič z jej prognóz sa nenaplnilo," uzavrel Mikloš.