Bratislava 23. novembra (TASR) - Koncepciu rozvoja cestovného ruchu (CR) SR na roky 2005 až 2006 dnes vláda SR schválila s pripomienkou. Koncepcia vychádza zo stratégie turistického odvetvia v SR do roku 2013 z augusta 2005. Jej predkladateľom je Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Jeho partnermi na dosiahnutie vyššieho podielu CR na HDP, atraktivity a konkurencieschopnosti turistického priemyslu na Slovensku budú aj ďalšie ministerstvá a všetky VÚC.
V koncepcii sa uvádza, že skutočnosť, či zahraniční turisti budú slovenské prírodné krásy, mestá, pamiatky, kúpele a turistické zvláštnosti vidieka navštevovať iba náhodne a raz, bude závisieť od marketingovej stratégie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR). Tá už v júni 2006 vypracuje permanentnú ponuku pre domácich a zahraničných hostí so zreteľom na propagáciu kultúrneho a prírodného potenciálu regiónov.
Aby ponuka produktov a služieb boli koordinované medzi relevantnými ministerstvami a samosprávami, plánuje sa zostaviť jednotný turistický informačných systém SR. Ten by mal prispieť k vytváraniu pozitívneho obrazu SR v zahraničí a zaujať potenciálnych návštevníkov tým, že SR je zaujímavá destinácia, ktorú sa oplatí vidieť.
Druhou líniou propagácie SR v zahraničí budú naďalej zastupiteľské úrady SACR. Budú nadväzovať kontakty s miestnymi touroperátormi a formou prezentácie na veľtrhoch a workshopoch lákať cudzincov na Slovensko. Aktivity kancelárií SACR by mali smerovať k tomu, aby sa individuálny cudzinec aj účastník kongresového CR opakovane na Slovensko rozhodli prísť aj v budúcnosti.
Aby sa zvýšil počet a zlepšila štruktúra návštevníkov, tvorcovia koncepcie odporúčajú investovať do ubytovacích zariadení a kvality služieb. Zvlášť by sa mali podľa stratégie koncepcie podporovať školenia personálu reštaurácií a hotelov, aby sa postupne zvýšila ich súčasná slabá profesionalita. Stále totiž chýbajú jazykovo dobre vybavení pracovníci v zariadeniach CR.
Očakáva sa, že plnenie úloh stanovených v koncepcii by malo zabezpečiť takú ročnú sumu devízových príjmov, ktorá by Slovensko zaradila na úroveň porovnateľných krajín regiónu. Úroveň aktívneho zahraničného CR by mala ťažiť nielen z existujúcich, ale aj z nových produktov a foriem spolupráce zainteresovaných súkromných a verejných subjektov CR v regiónoch.