Bratislava 21. novembra (TASR) - Odberatelia a koneční spotrebitelia by mali od budúceho roka platiť v konečnej cene elektriny príspevok 0,10 Sk na 1 kWh, prostredníctvom ktorého sa postupne vykryje deficit finančných prostriedkov nevyhnutných na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení (JEZ) a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom.
Vyplýva to z návrhu zákona o Národnom jadrovom účte na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi (RAO), ktorý Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložilo do pripomienkového konania. Celková suma odvodov od konečných spotrebiteľov neprekročí ročne sumu 1,3 miliardy Sk. "Dosah týchto odvodov na podnikateľov a domácnosti nie je významný. Najmä ak zoberieme do úvahy, že v roku 2005 sa zrušili tzv. systémové poplatky, ktorých podiel na konečnej cene elektriny predstavoval viac ako 5 %," zdôvodňuje rezort hospodárstva.
Koneční spotrebitelia by mali prispievať na postupné vyrovnanie historického dlhu fondu na likvidáciu JEZ, ktorý v súčasnosti predstavuje asi 15 miliárd Sk, počas 10 až 12 rokov od plánovaného nadobudnutia účinnosti nového zákona, teda od začiatku budúceho roka. Úhrada odvodov, zakomponovaných do ceny elektriny, by podľa MH nemala prekročiť v rámci mixu dodanej elektriny 2 % z predajnej ceny.
Na základe zákona vznikne Národný jadrový účet, ktorý bude pod dohľadom štátu sústreďovať a vynakladať finančné prostriedky na vyraďovanie jadrových zariadení a likvidáciu jadrových materiálov. Peniaze na Jadrovom účte budú súčasťou verejných financií a budú tvorené minimálne v rovnakej výške ako doteraz, čiže v sume 2,6 miliardy Sk ročne.
Okrem konečných spotrebiteľov sa budú na likvidácii jadra podieľať aj prevádzkovatelia jadrových zariadení. Výška ich povinných príspevkov sa bude odvíjať v závislosti od inštalovaného elektrického výkonu jadrových zariadení a od množstva predanej elektrickej energie vyrobenej v jadrových zariadeniach. Prevádzkovatelia by podľa návrhu MH mali ročne zaplatiť 350 000 Sk za každý megawatt (MW) inštalovaného elektrického výkonu jadrového zariadenia plus príspevok na úrovni 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok.
Prijatie zákona o likvidácii jadra je jednou z odkladacích podmienok privatizácie 66-% balíka akcií Slovenských elektrární, a. s., (SE) talianskou spoločnosťou Enel. Tá mala byť podľa pôvodného zámeru definitívne uzatvorená do konca tohto roku. Obe strany však odhadujú ukončenie tohto procesu na začiatok roka 2006.