BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Súbor opatrení o využívaní chemických látok známy pod skratkou REACH (Registrácia, monitorovanie a schválenie chemických látok), ktorý vo štvrtok schválil Európsky parlament, bude mať podľa Ministerstva hospodárstva SR tvrdý dopad na podnikateľské prostredie. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Róbert Beňo, legislatíva, podľa ktorej musia výrobcovia požiadať o registráciu všetkých chemikálií a poskytnúť informácie o možných rizikách, bude mať najťažší dopad na malých a stredných výrobcov najmä z pohľadu náročnej administrácie. "Chemický výrobok sa bude sledovať od času jeho výroby alebo dovozu, cez čas použitia až po likvidáciu. Je na rozhodnutí vlády, či sa rozhodne nejakým spôsobom kompenzovať tieto dopady, alebo nie," uviedol Beňo.
Aplikácia programu REACH v praxi sa podľa prezidenta Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Romana Karlubíka jednoznačne premietne aj do vyšších konečných cien chemických produktov. "Najväčší bude dopad na chemických výrobcov, distributérov a obchodníkov avšak následne aj na ostatný priemysel," uviedol pre agentúru SITA Karlubík. Zároveň dodal, že prijatie programu REACH je v kontexte so súčasným smerovaním Európskej únie. "Otázkou však je, či nový členovia únie nie sú oproti tradičným členom hendikepovaní, keďže na prijatie programu sú jednoznačne menej pripravení," povedal prezident ZCHFP, podľa ktorého sa práve preto zväz už niekoľko rokov snaží slovenské chemické podniky na prijatie programu REACH dobre pripraviť.
Na druhej strane však hovorca ministra hospodárstva ako aj prezident ZCHFP dodávajú, že zavedenie programu REACH je nevyhnutné z pohľadu škodlivých dopadov na ľudské zdravie a životy. "Chemické látky sa intenzívne produkujú sto rokov a nikto neriešil ich katastrofický dopad na životné prostredie. Chemické produkty sa doposiaľ hodnotili podľa toho ako fungujú a nie čo spôsobujú," dodal Beňo. Z pohľadu, že sa zlepší prístup výrobcov, distributérov a obchodníkov pri narábaní s chemickými látkami, aktivitu programu REACH podľa Karlubíka privítali aj predstavitelia chemického priemyslu. "Bude však veľmi dôležité, aby implementácia programu REACH do praxe nemala fatálny dopad na niektoré oblasti chemického priemyslu a preto je veľmi dôležitá postupnosť zavádzania tohto programu a dôkladná príprava každého subjektu, či už z obchodu alebo výroby chemických produktov," dodal prezident ZCHFP.
Návrh regulačného balíka o používaní chemických látok podporilo vo štvrtok v Európskom parlamente 407 europoslancov, proti hlasovali 155. Legislatívu známu pod skratkou REACH schválil Európsky parlament po štvorročnej diskusii. Predstavuje kompromis medzi ochranou zdravia a životného prostredia a záujmami chemického priemyslu, ktorý sa obával dodatočných nákladov a straty pracovných miest. Súbor opatrení musia ešte schváliť parlamenty všetkých členských štátov EÚ.
Cieľom regulačného balíka Európskej komisie je zlepšiť používanie a registráciu všetkých existujúcich chemikálií (viac ako 100 tis. druhov) v priemysle, ktorý zamestnáva vyše 1,7 mil. Európanov. Európska komisia chcela zároveň návrhom prispieť k zjednodušeniu legislatívy regulujúcej chemický sektor, ktorá sa skladá z viac než 40 rôznych smerníc. Návrh predstavoval kompromis medzi najväčšími frakciami Európskeho parlamentu, na ktorom sa ich lídri dohodli minulý týždeň.