Londýn 17. novembra (TASR) - Hudobný priemysel rozšíril kampaň proti zneužívaniu on-line súborov. Medzinárodná federácia fonografických a videografických výrobcov (IFPI) v utorok oznámila, že začala viac ako 2 100 právnych procesov voči jednotlivcom v 16 krajinách od Švédska až po Argentínu.
Procesy predstavujú podľa organizácie, ktorá koordinovala väčšinu kampaní proti pirátstvu hudby a videa mimo územia USA, "doteraz najväčšie vystupňovanie" jej snáh bojovať s problémom, na účet ktorého sa pripisuje 22-% pokles predaja kompaktných diskov (CD) počas 5 rokov. Celkový počet doteraz začatých procesov sa tak zvýši na viac ako 3 800. Väčšina z nových žalôb bude smerovať voči osobám z Nemecka, prvýkrát sa objavia vo Švédsku, Švajčiarsku, Argentíne, Hongkongu a Singapure.
Prípady, o ktorých sa verejnosť dozvedela teraz, sa ťahajú už od apríla tohto roka. Zameriavajú sa na používateľov softvéru zdieľania súborov, ktoré majú v ponuke siete ako Kazaa, Gnutella, eDonkey a Bit-Torrent. Od marca 2004 do apríla tohto roka sa začalo 1 597 procesov, z ktorých 521 sa skončilo vyrovnaním alebo sankciami, informovala hovorkyňa IFPI.
IFPI a Americká asociácia nahrávateľského priemyslu (RIAA), ktorá tiež iniciovala právny postup voči osobám aktívnym v on-line zdieľaní súborov, boli vystavené kritike za spustenie svojich právnych kampaní, pretože legitímne on-line servery na sťahovanie hudby sú zatiaľ zriedkavé. Podľa šéfa IFPI Johna Kennedyho však na používanie služieb on-line zdieľania, ktoré sú známe pod názvom P2P softvér, za účelom získania hudby zdarma, neexistuje jednoducho žiadne ospravedlnenie.
Hudobný priemysel vníma pirátstvo, teda zdieľanie hudby buď cez internet alebo kopírovaním CD, ako jednu z najväčších hrozieb. Zníženie počtu on-line dostupných ilegálnych hudobných súborov od júna 2003 o 10 % naznačuje, že jeho úsilie má úspech.
Informoval o tom denník Financial Times.