, sú právne neúčinné. Rozhodol o tom v stredu Krajský súd v Banskej Bystrici. Správcovi konkurznej podstaty (SKP) PPS Detva Holding súd nariadil vrátiť majetok do 30 dní, prípadne jeho peňažnú náhradu do troch dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obe strany si ho nechali doručiť. V prípade nadobudnutia právoplatnosti je ohrozené vyplatenie pohľadávok 1 300 bývalých zamestnancov PPS Detva Holding v celkovej sume vyše 40 mil. Sk za nevyplatené mzdy a odstupné. Bývalí zamestnanci sú totiž veriteľmi len v dcérskej a nie v materskej firme. Na účte SKP dcérskej spoločnosti je v súčasnosti vyše 150 mil. Sk za vlaňajší predaj podniku, pre súdny spor sú však zablokované.
Spor sa začal ešte v roku 2001 žalobou SKP PPS Detva v likvidácii. V januári minulého roka Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol v spore rovnako ako teraz v prospech žalobcu. V decembri Najvyšší súd rozsudok v celom rozsahu zrušil a vec vrátil na opätovné konanie. SKP PPS Detva Holding Vladimír Rybovič po vyhlásení rozsudku v stredu uviedol, že proti nemu znova podá odvolanie.
Podľa odborárskeho predáka v detvianskych strojárňach Stanislava Ľuptáka je celý spor len dôsledkom zlých rozhodnutí bývalých majiteľov a štátnych úradníkov v minulosti, za ktoré zaplatia zamestnanci. Pripomenul, že až na nátlak zamestnancov, ktorí protestovali pred ministerstvom hospodárstva, a nie veľkých veriteľov, bol v máji 2002 na spoločnosť PPS Detva Holding vyhlásený konkurz. Až na ďalší nátlak jej zamestnancov, ktorí v júni 2003 na dva dni zablokovali štátnu cestu pri Detve, veritelia súhlasili s odpredajom spoločnosti PPS Detva Holding ako celku firmám Sitno Holding, a. s., Kremnica a Odien/Sevis reeng, a. s., Bratislava za 150 mil. Sk. "Dnešný výsledok sporu by mal znamenať, že výťažok predaja, ktorý sme do určitej miery spôsobili, by mal byť rozdelený iným veriteľom. A ľudia, ktorí len trpeli zlé rozhodnutia majiteľov, by mali na to doplatiť. Nemyslím si, že by takéto rozhodnutie bolo spravodlivé," povedal po vyhlásení rozsudku Ľupták.
Zablokované vyplatenie 40 mil. Sk pohľadávok na mzdách a odstupnom pre vlečúci sa súdny spor viedlo odborárov a bývalých zamestnancov 19. septembra tohto roka k protestom pred ministerstvom práce a sociálnych vecí. Požadovali mimosúdnu dohodu najväčších veriteľov v oboch konkurzoch. "Keďže najväčším veriteľom v oboch konkurzoch je Sociálna poisťovňa, tá sa prostredníctvom správcov konkurzných podstát súdi sama so sebou o výťažok z konkurzu," uviedol vtedy Ľupták. Exminister Ľudovít Kaník im vtedy ako predseda dozornej rady Sociálnej poisťovne prisľúbil pomoc.