Washington 2. novembra (TASR) - Americká centrálna banka Federálny rezervný systém (Fed) dvanástykrát po sebe zvýšila kľúčový úrok, ktorý dosiahol najvyššiu úroveň za viac ako 4 roky. Fed signalizoval aj ďalšie zvyšovanie kvôli utlmeniu inflácie.
Po jednohlasnom súhlase Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) sa kľúčová úroková sadzba zvýšila o štvrť percentuálneho bodu na 4 %. FOMC vyjadril obavy pred potenciálnymi inflačnými tlakmi a pokračoval v kontinuálnom zvyšovaní úrokov, ktoré začalo v polovici roka 2004. Kľúčový úrok je najvyšší od júna 2001.
Vo vyhlásení, v ktorom sa odôvodňovalo očakávané rozhodnutie, Fed označil finančnú politiku za prispôsobujúcu sa, čím vlastne naznačil ďalšie postupné zvyšovanie úrokových sadzieb. Banka ďalej uviedla, že je nepravdepodobné, že by hurikány vykoľajili konjunktúru. "Zvýšené ceny energií a prerušenia ekonomickej aktivity súvisiace s hurikánmi dočasne znížili produkciu a zamestnanosť." Rekonštrukcia regiónov postihnutých hurikánmi však urýchli budúci rast. V 3. kvartáli predstavovala miera rastu americkej ekonomiky 3,8 %.
Zvýšenie cien energií a ostatných nákladov síce môžu zvýšiť inflačný tlak, ale z dlhodobého hľadiska je inflácia pod kontrolou, dodal Fed.
Odborníkov krok Fed vôbec neprekvapil, pretože centrálna banka ho jasne signalizovala. Rovnako podľa nich správa nijako nenaznačuje pauzu vo zvyšovaní úrokov. "Myslím, že týmto nám chcú povedať, že to urobia prinajmenšom znova (zvýšenie úrokov), a potom asi ešte niekoľkokrát," povedal ekonóm spoločnosti Eaton Vance Management Robert MacIntosh. "Greenspan to urobí začiatkom budúceho roka a po ňom aj Bernanke, ktorý sa bude musieť ukázať, takže to asi spraví tiež," dodal.
"Investorom sa uľavilo, že Fed zostal pri miernom zvyšovaní úrokov," povedal Scott Fullman z Invetec Inc. Ideálom centrálnej banky je úroková sadzba, ktorá nebrzdí rast a zároveň nepodporuje infláciu. Podľa analytikov je to v súčasnosti na úrovni 4,5 %.
Informovala o tom agentúra Reuters.