BRATISLAVA 1. novembra (SITA) - Slovenská republika sa nedostala do prvej dvadsiatky v rebríčku atraktívnosti krajín pre investovanie do obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý pravidelne pripravuje poradenská spoločnosť Ernst & Young. "Podľa Koncepcie využívania obnoviteľných zdrojov energie schválenej vládou SR v roku 2003, je rozvoj obnoviteľných zdrojov jednou z priorít súčasnej vlády, ale reálna podpora je zatiaľ slabá," uviedla partnerka spoločnosti Ernst & Young na Slovensku Dana Škodná. Ako pokračovala, príkladom je smernica Európskej únie o podpore elektrickej energie vyrábanej z OZE, podľa ktorej by mali členské štáty dosiahnuť 22,1-percentný indikatívny podiel energie vyrábanej z obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe elektrickej energie. "Návrh energetickej politiky SR však počítal s najmenším 19-percentným variantom. Vzhľadom na súčasnú výšku investícií do alternatívnych zdrojov energie sa však aj tento plán dá považovať za ambiciózny," komentovala Škodná.
Ako ďalej vyplýva z vypracovanej štúdie, vedúce pozície na trhu s veternou energiou zaujali podľa krátkodobého indexu, ktorý posudzuje atraktívnosť krajín z hľadiska investovania do OZE v horizonte dvoch rokov Španielsko, USA, Nemecko a India. Tieto krajiny predpokladajú do konca budúceho roka vybudovať ďalšie zdroje s inštalovaným výkonom obnoviteľných zdrojov viac ako jeden gigawatt (GW). Podľa riaditeľ divízie pre OZE spoločnosti Ernst & Young Jonathana Johnsa každá z týchto štyroch krajín dosiahla svoje poradie z iných dôvodov. "Napríklad Španielsko sa stalo veľmi solídnym trhom a jeho pozícia na špici krátkodobého indexu je znamením toho, že sa tam toto energetické odvetvie veľmi rýchlo rozvíja," vysvetlil Johns. O zmenu v najnovšom vydaní rebríčka sa však postarala India, ktorá sa umiestnila na štvrtom mieste. Nárast inštalovanej kapacity o 1 GW v poslednom roku vyniesol podľa Johnsa Indiu medzi vedúce trhy s celkovou inštalovanou kapacitou presahujúcou 3,5 GW.
Podľa krátkodobého indexu skončila Veľká Británia až na piatom mieste rebríčka, pričom ku koncu roka 2006 očakáva inštaláciu výkonu 500 až 750 megawattov. "Krátkodobý index jasne odhaľuje priepasť medzi možnosťami a skutočnosťou na britskom trhu energií z obnoviteľných zdrojov,” uviedol Johns. Dodal, že výrobné kapacity krajiny sú obmedzené a záujem výrobcov stále viac priťahujú Spojené štáty americké.
Rebríčky atraktívnosti krajín z hľadiska investovania do obnoviteľných zdrojov vydávané spoločnosťou Ernst & Young obsahujú hodnotenie národných trhov s OZE, vrátane hodnotenia súčasnej infraštruktúry a jej použiteľnosti pre rôzne technológie OZE. Maximálne možné skóre je 100 bodov, pričom rebríčky sa pravidelne aktualizujú.