BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Väčšina topmanažérov firiem a inštitúcií na Slovensku si myslí, že miera korupcie na Slovensku sa za posledné dva roky mierne znížila. Vyplýva to z pravidelného týždňového zisťovania názorov osobností ekonomiky TREND barometer. V aktuálnom kole TREND barometra vyjadrilo takýto názor 54,2 percent zo 120 respondentov. Výrazný pokles pocítilo 5,8 percent a 35 percent oslovených topmanažérov považuje mieru korupcie za rovnakú ako pred dvoma rokmi. Iba 5 percent osobností slovenskej ekonomiky si myslí, že miera korupcie na Slovensku sa za posledné dva roky mierne alebo výrazne zvýšila.
"Miera korupcie sa znížila aj vďaka uskutočneným reformám, hlavne v oblasti korupcie pri výbere daní, pripájaní sa na verejnú infraštruktúru a získavaní exportno-importných povolení," uviedol prezident Republikovej únie zamestnávateľov Anton Jura. Veľkým problémom ostáva podľa neho pretrvávajúca korupcia v súdnictve a takisto pri verejnom obstarávaní. Prezident INEKO Eugen Jurzyca je presvedčený, že ekonomické reformy museli priniesť zníženie korupcie. "Ak sa v podobnom duchu dokončí reforma zdravotníctva, školstva a odvodového zaťaženia, bude tento trend podľa mňa naďalej pokračovať," povedal.
Vrchný riaditeľ pre súkromnú a podnikovú klientelu ČSOB Ľubomír Kováčik si myslí, že miera korupcie na Slovensku sa za posledné dva roky mierne znížila. Stále je však podľa neho čo naprávať. Podobný názor má aj generálny riaditeľ DDP Tatry-Sympatia Michal Němec, podľa ktorého je miera korupcie síce objemovo menšia, ale používa sofistikovanejšie formy. "Korupcia naďalej vo veľkej miere pretrváva v samospráve, kde je stále nedostatočná kontrola," myslí si predseda predstavenstva spoločnosti Nay Holding Peter Zálešák.
Riaditeľ IPA Slovakia - Združenie Fraunhoferovej spoločnosti Ján Košturiak má poznatky o korupcii iba sprostredkovane z médií. "Mám však pocit, že neklesá a postupuje sa proti nej nedostatočne," skonštatoval. Podľa konateľa spoločnosti Relas Rudolfa Lukačku sa korupcia za ostatné dva roky mierne zvýšila. Situácia v štátnom a komunálnom sektore je podľa neho úplne iná oproti súkromnému sektoru. "Myslel som si, že vstupom ľudí z podnikateľskej sféry do riadenia štátu sa budú podnikateľsky správať v prospech súčasného zamestnávateľa - štátu, mesta a obce. Mnohí z nich ma presvedčili, že som bol naivný," komentoval svoje hodnotenie Lukačka. Prípady našich bývalých ministrov považuje za špičku ľadovca a to, že sú už bývalí, ho podľa jeho vlastných slov napĺňa miernym optimizmom.