Zhodli sa na tom účastníci valného zhromaždenia záujmového združenia Lanoviek a vlekov (Lavex), ktoré sa uskutočnilo dnes v tatranskom rekreačnom stredisku Podbanské.
"Najvýznamnejšie strediská ležia v chránených krajinných oblastiach, a preto je problematické zabezpečiť ich modernizáciu a rozvoj. Ochranárske združenia hľadajú dôvody na obmedzenie cestovného ruchu v uvedených oblastiach," konštatoval riaditeľ Lavexu Miroslav Grešo. Podľa jeho slov Lavex upozorňuje, že lanovky a lyžiarske trate existovali už pred vznikom národných parkov. Greš považuje prísne ochranárske opatrenia za veľkú brzdu podnikania v turistickom ruchu na Slovensku. Uvedený problém by mohol čiastočne riešiť zoznam lokalít, kde by mohla ochrana prírody ustúpiť rozumným podnikateľským aktivitám. Pripravili ho Ministerstvo hospodárstva SR a Združenie miest a obcí Slovenska. Uvedeným dokumentom sa zaoberá Štátna ochrana prírody SR, konštatoval Grešo.
Valné zhromaždenie Lavex sa uskutočnilo na úvod 34. ročníka Dní lanoviek a lyžiarskych vlekov, ktoré potrvá do 20. októbra v Podbanskom. V stredu tam otvoria dvojdňovú medzinárodnú výstavu 10. ročník Interlavex 2005. Predstaví napríklad horské dopravné zariadenia, pokladničné a informačné systémy.
Združenie Lavex vzniklo v roku 1967 a sídli v Liptovskom Mikuláši. Združuje 200 prevádzkovateľov osobných horských dopravných zariadení. Počas svojej existencie vyškolilo 90 pracovníkov pre prevádzku, údržbu a revíziu horských dopravných zariadení.