Rím/Miláno/Zürich 5. októbra (TASR) - Nútený správca talianskeho mliekarenského koncernu Parmalat Enrico Bondi žiada od bánk náhradu škody 50 miliárd EUR, čo je v prepočte vyše 1,94 bilióna SKK. Sumu by malo zaplatiť 14 bánk, medzi ktorými sa nachádzajú Deutsche Bank, švajčiarska UBS i americké Citigroup a J.P. Morgan Chase.
Bondi tvrdí, že banky majú čiastočný podiel na tom, že vedenie Parmalatu mohlo falšovať jeho hospodárske výsledky. V dôsledku toho dlhy koncernu rástli a v decembri 2003 dosiahli hranicu 14 miliárd EUR. Parmalat ich nevládal splácať a skrachoval.
Rakúsky denník Die Presse však uviedol, že podľa talianskych zákonov výška odškodnenia nemôže byť vyššia ako celkovo spôsobená škoda v čase krachu firmy; v tomto prípade teda 14 miliárd EUR. Podľa Presse Bondi chcel žalobami na svetoznáme banky dosiahnuť len zlepšenie povesti Parmalatu pred opätovným vstupom na Milánsku burzu. Ten sa stal realitou v utorok.
Nie je bez zaujímavosti to, že Bondi vlastne zažaloval súčasných a budúcich najväčších akcionárov Parmalatu. Veriteľské banky, ktoré svojho času poskytli talianskemu koncernu úvery, súhlasili s tým, že svoje pohľadávky zmenia na podiely v ňom. Veritelia Parmalatu zmenili na akcie vyše 71 % z celkových svojich pohľadávok 20 miliárd EUR. Teraz sú jeho najväčšími podielnikmi talianske banky Capitalia a Banca Intesa a onedlho medzi nich pribudnú aj J.P. Morgan, Bank of America a Citigroup.
Informovali o tom Die Presse a agentúra DPA.