Bratislava 22. septembra (TASR) - Zhodnotenie ročného pôsobenia cezhraničných partnerstiev, rozširovanie cezhraničných pracovných stykov krajín Európskeho hospodárskeho priestoru v roku 2006 a predstavenie Slovenska v oblasti cezhraničnej mobility pracovnej sily sú hlavnými témami medzinárodnej dvojdňovej Výročnej konferencie o cezhraničných partnerstvách siete EURES.
Prezident siete EURES Johan ten Geuzendam podčiarkol význam konferencie, ktorá sa koná prvýkrát po rozšírení EÚ o 10 nových štátov. "Našim cieľom je podpora voľného pohybu pracovných síl v Európe, ktorý je však v dôsledku prechodného obdobia zatiaľ obmedzený," uviedol na úvod podujatia Geuzendam. Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol zdôraznil, že vytváranie cezhraničných stykov na trhu práce prináša prospech aj zúčastneným krajinám aj samotným obyvateľom.
V rámci siete EURES pracuje na Slovensku 17 poradcov, z toho 7 v prihraničných oblastiach. Ich úlohou je poskytovať komplexné poradenské služby o trhu práce susediacej krajiny a o legislatívnych podmienkach, ktoré musí žiadateľ splniť na získanie zamestnania.
Ústredie práce odhaduje, že zo Slovenska do susedných krajín odchádza denne za prácou 20 000 ľudí.
Systém EURES (Európske služby zamestnanosti) je zameraný na uľahčovanie voľného pohybu pracovných síl v rámci krajín Európskeho ekonomického priestoru. Má slúžiť tak nezamestnaným ako aj záujemcom, ktorí si hľadajú prácu v zahraničí. Partnermi tejto siete sú verejné služby zamestnanosti jednotlivých krajín, odborové a zamestnávateľské organizácie. Partnerstvo je koordinované Európskou komisiou.
EURES T je medzinárodné partnerstvo, ktoré sa vytvára v pohraničných oblastiach a ktoré je súčasťou siete EURES. V súčasnosti existuje viac ako 20 cezhraničných partnerstiev v 13 európskych krajinách.