Trenčín 15. septembra (TASR) - Slovenské textilné a odevné firmy sa budú musieť vo väčšej miere preorientovať na výrobu technického textilu, ak chcú prežiť konkurenčný tlak lacnej produkcie z ázijských krajín.
Podľa prezidenta Asociácie textilného a odevného priemyslu (ATOP) SR Antona Rokašiho už minimálne šesť závodov šije poťahy pre automobilky a najmenej dve alebo tri firmy vyrábajú poťahový textil pre automobilové sedačky.
"Musíme prejsť na technický textil vo väčšom podiele ako v súčasnosti. To neznamená, že prestaneme vyrábať módny textil, ale tento podiel výrazne klesne na produkcii textilného a odevného priemyslu. Musí sa vyrábať to, na čom sa dá zarábať a čo je potrebné," konštatoval Rokaši pre TASR. Slovenský textilný a odevný priemysel podľa jeho slov nedokáže vyrábať tak lacné tovary, aby mohli konkurovať dovozu z Číny. Práve stanovené kvóty na dovoz čínskeho textilu do Európskej únie by mali slovenským výrobcom poskytnúť čas na zmenu výrobného programu. "Musíme využiť časový priestor na reštrukturalizáciu textilného a odevného priemyslu na technické textílie," povedal Rokaši.
Podiel technického textilu v súčasnosti predstavuje 20 až 25 % produkcie podnikov. Podľa Rokašiho sa treba dostať na úroveň 60 až 65 %. V módnom tovare by chceli udržať podiel do 30 %. "Ak máme ročne vyrábať milión automobilov, bolo by hlúposťou našich podnikateľov, aby sme nezabezpečili subdodávky pre automobilový priemysel," uviedol. Podľa Rokašiho sa obnovuje výroba taftingu, znova sa začínajú vyrábať technické plachtoviny a geotextílie. Veľký priestor vidí v produkcii textilu pre verejný sektor, čiže armádu, políciu, colníkov. "Naše podniky majú veľmi dobré podmienky, aby sa uplatnili v týchto grantoch v rámci celej Európskej únie."
Podiel čínskej produkcie na trhoch EÚ je 35 až 40 %. Rokaši odhaduje, že na slovenskom trhu má Čína už vyše 60 % a v budúcnosti dosiahne až 80-% podiel.
Prezident ATOP očakáva, že ešte dôjde ku krachom textilných a odevných firiem. "Veľmi sme znížili podiel veľkých firiem, 80 % produkcie sa realizuje v malých a stredných firmách, čo je oveľa háklivejšie na dlhodobé zachovanie trendu výroby v týchto firmách," povedal.