Advanced Technology so sídlom vo Veľkej Británii. TASR o tom informoval hovorca agentúry Ondrej Žember.
Vyvrátil tak medializované správy o dohode na znení memoranda medzi agentúrou a spomínanou firmou. "Agentúra SARIO rokuje s S.T.B. Advanced Technology, avšak nie na úrovni prípravy investičnej zmluvy. Memorandum o porozumení medzi touto firmou a SR podpísal exminister hospodárstva Pavol Rusko," spresnil Žember.
Firma S.T.B., ktorej spoločníkmi sú Ukrajinci Raviľ Abubekerov a Kamil Mustafinov a Alexander Karelin z Ruska, pred niekoľkými dňami oznámila zámer investovať na východnom Slovensku asi miliardu EUR, v prepočte skoro 38,2 miliardy SKK, a vytvoriť okolo 5 000 pracovných príležitostí pre ľudí s vyššou kvalifikáciou. Spoločnosť sa špecializuje na financovanie výskumu a vývoja, pričom vlastní unikátne technologické patenty z oblasti špičkových svetových technológií. Na ich základe chce v priebehu dvoch rokov postaviť dva závody a začať výrobu. Jeden zo závodov by mal produkovať elektronický a polovodičový kremík a druhý čistý titan.
Rezort hospodárstva mal na základe spomínaného memoranda údajne vyvinúť úsilie smerom k nadobudnutiu bezodplatného prevodu majetkových práv aktuálneho vlastníka k slovenskej časti neukončenej výstavby Krivorožského ťažobno-úpravárenského komplexu (KŤUK). Ako informoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR László Pomothy, vedenie rezortu oslovilo všetky útvary MH, aby v prípade, že majú originál alebo kópiu memoranda podpísaného oboma stranami, tento dokument predložili. V prípade, že ho MH bude mať k dispozícii, právnici začnú analyzovať, či SR k niečomu zaväzuje.
K záležitosti okolo KŤUK rezort hospodárstva podľa neho vypracoval materiál do porady vedenia, v ktorom navrhol riešenie tohto problému. Ak bude priechodný, MH začne podľa Pomothyho rokovať. Rezort hospodárstva podľa neho má predstavu o riešení, treba sa však dohodnúť na určitom zosúladení postupu ohľadne KŤUK najmä s Ukrajinou a tiež s Rumunskom.
Slovenská vláda nemôže s aktívami kombinátu KŤUK nakladať bez dohody s finančnou skupinou Penta, nakoľko tá dnes ovláda bývalé VSŽ, na ktoré štát ešte v roku 1992 previedol všetky práva a povinnosti súvisiace s KŤUK.
KŤUK sa začal budovať v roku 1986 na základe dohody medzi ZSSR, Rumunskom, Československom, Bulharskom a Nemeckom. Neskôr po geopolitických zmenách sa nástupníkom ZSSR stala Ukrajina, ktorá prebrala aj aktivity socialistického východného Nemecka a Bulharska. Nástupníkom Československa sa zasa stalo Slovensko. Kombinát mal byť uvedený do prevádzky pôvodne v roku 1990, ale práce sa zastavili a projekt zostal dokončený len asi na 65 %.