Malý Krtíš 9. augusta (TASR) - Výstavba výrobnej haly talianskeho producenta športových zariadení pre fitnescentrá Technologym v Malom Krtíši pokračuje podľa harmonogramu. Plánované dokončenie v októbri, ktoré avizovali predstavitelia talianskeho investora pri položení základného kameňa výstavby haly v apríli, je podľa starostu obce Viliama Bayera aktuálne. Od septembra by postupne mal dovážať a montovať technológiu.
Prvý zahraničný investor v novovznikajúcom 20-hektárovom priemyselnom parku investuje približne 300 miliónov Sk. Jeho areál sa bude rozprestierať na 43 166 štvorcových metroch. Výrobu chce spustiť ešte v tomto roku a v prvej etape do konca roka zamestná vyše 100 ľudí a neskôr po nábehu plnej prevádzky začiatkom roka 2006 zvýši ich počet na 150. Popredný taliansky producent technológií pre rehabilitačné zariadenia a fitnescentrá bude časť komponentov novej línie strednej kategórie pre silové tréningové cvičenia, navrhnutej na uspokojenie požiadaviek a dopytu trhu strednej a východnej Európy, vyrábať v Taliansku a následne zasielať na montáž na Slovensko.
Uvedená investícia bude podľa starostu Malého Krtíša významným rozvojovým impulzom vo Veľkokrtíšskom okrese s takmer 25-% nezamestnanosťou. "Rokujeme s ďalšími potenciálnymi zahraničnými subjektmi, z ktorých väčšina podniká v strojárstve a chcú sa etablovať v priemyselnom parku v Malom Krtíši. Pri vyhľadávaní investorov nám pomáha Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu. Podľa môjho odhadu a povahy výroby by v ňom mohlo vzniknúť asi 1 000 pracovných miest. Bude záležať od rozlohy výrobných priestorov jednotlivých investorov. Podľa štúdie pri podobnej veľkosti ako má Technogym by sa umiestnili v parku ešte štyri alebo päť firiem," uviedol starosta.
Priemyselný park, cez ktorý prechádzajú inžinierske siete vhodné na napojenie, pripravila pre záujemcov na zelenej lúke obec v spolupráci s taliansko-slovenskou firmou Megáň so sídlom v Bratislave. Tá zabezpečila všetky potrebné administratívne náležitosti, od výkupu pozemkov od individuálnych vlastníkov až po územné rozhodnutie. Pôdu vykupovali od vyše 180 súkromníkov za 20 Sk za štvorcový meter. Pritom cena za ornú pôdu podľa znaleckých posudkov sa pohybovala od 4,70 do 5,80 Sk.