Bratislava 2. augusta (TASR) - Celkový čistý predaj otvorených podielových fondov (OPF) na Slovensku, teda rozdiel medzi vydanými a vrátenými podielovými listami, presiahol v 30. týždni hodnotu 843,5 milióna Sk.
Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) najúspešnejšou správcovskou spoločnosťou bol v uplynulom týždni Asset management Slovenskej sporiteľne s čistými predajmi vyše 260 miliónov Sk. Nasledoval Tatra Asset Management s 217,3 milióna Sk, tretí bol VÚB Asset Management s čistými predajmi na úrovni 207,3 milióna Sk. Ostatným správcovským spoločnostiam sa nepodarilo dosiahnuť hodnotu čistých predajov vyššiu ako 31 miliónov Sk.
Spätné nákupy podielových listov prekonali výšku predajov v prípade dvoch členov SASS. Prvá penzijná zaznamenala čisté predaje na úrovni -2,01 miliardy Sk, v prípade WIOF (SFM Group) to bolo -733,6 milióna Sk.
V celkovom meradle najlepšie dopadli dlhopisové fondy, ktorých čisté predaje sa vyšplhali na 459,7 milióna Sk. Na druhej strane, najnižší čistý predaj zaznamenali zmiešané fondy, konkrétne 36,3 milióna Sk. Strešné fondy si zaknihovali čisté predaje vo výške 138,5 milióna Sk, keď v ich prípade nedošlo k žiadnemu spätnému odkúpeniu podielových listov.
Už tradične vysoké predaje dosiahli fondy peňažného trhu, vysoké však boli aj spätné nákupy (376,7 milióna Sk). Čisté predaje tak dosiahli takmer 119,2 milióna Sk.
Z jednotlivých OPF dosiahol v 30. týždni najvyššie predaje VÚBAM - Dlhopisový konvergentný fond, a to 192,5 milióna Sk. Stomiliónovú hranicu sa podarilo prekonať aj SPORO Korunovému peňažnému fondu, ktorého čisté predaje presiahli sumu 117,9 milióna Sk.
OPF sa darilo aj z pohľadu posilňovania, keďže väčšina z nich na hodnote získala. Z približne tridsiatky fondov peňažného trhu v uplynulom týždni oslabilo len päť OPF. Najvyšší nárast, zhodne o 0,6 %, dosiahli tri fondy CI - Euro Cash: plne rastový, rastový a výnosový. S najvyššou stratou 2,15 % skončil CI - Dollar Cash (výnosový).
Menej sa darilo dlhopisovým OPF, napriek tomu aj v ich prípade väčšina fondov zaznamenala rast. Najviac, konkrétne 1,01 %, získal VÚBAM - Dlhopisový dolárový fond. Najvyšší pokles hodnoty zase postihol CI - Euro Corporate Bond (výnosový), a to o 4,33 %.
Posilňovala aj drvivá väčšina akciových OPF. Najviac sa darilo KBC - Eguity Fund Central Europe s nárastom o 4,92 %, najmenej s oslabením o 1,63 % CI - Lain America Stock (výnosový). Rástli aj zmiešané OPF, kde z približne 30 fondov oslabilo iba šesť. Najvyšší nárast 2,74 % dosiahol VÚBAM - Vyvážený rastový fond, najvyšší pokles 0,42 % zase ABN-US Opportunities Eguity Fund.
V znamení posilňovania sa 30. týždeň niesol aj pre strešné fondy. Oslabil iba jeden, a to CI - Master Fonds dynamisch (výnosový) o 1,65 %. Najlepšie sa darilo OPF World Selection, ktorý si pripísal 1,22 %.