BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Indikátor dôvery v stavebníctve vzrástol v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu o dva percentuálne body na mínus sedem bodov. Hodnotu dlhodobého priemeru pritom indikátor prevýšil o 21 bodov. Ako vyplýva z výsledkov podnikového konjunkturálneho prieskumu v stavebníctve v júli 2005, ktorý vypracoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, vývoj ovplyvnilo najmä očakávané zvýšenie počtu zamestnancov.
Hodnotenie trendu stavebnej aktivity vzrástlo za posledné tri mesiace medzimesačne o dva percentuálne body. V hodnotenom období zaznamenalo rast stavebnej aktivity 55 % podnikov, 42 % respondentov hodnotilo svoju aktivitu rovnako ako v minulom období a tri percentá zaznamenali pokles. "Súčasnú situáciu v stavebnom sektore hodnotíme ako neutrálnu, v júli tohto roka nenastali v sektore žiadne významné zmeny a stavebníctvo je na úrovni minulého roka," uviedol pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Wienerberger Slovenské tehelne, s.r.o. Zlaté Moravce Miloš Klein. Zároveň však podotkol, že vývoj je na západnom Slovensku priaznivejší ako na východe republiky, čo je v súlade s vývojom celej ekonomiky.
Súčasnú úroveň dopytu po stavebnej produkcii hodnotili respondenti horšie ako minulý mesiac, keď hodnotenie kleslo o dva percentuálne body na mínus 26 bodov, pričom za nedostatočnú ju považovalo 30 % podnikov. Medzi najvýznamnejšie faktory obmedzujúce rast stavebnej produkcie označilo podľa ŠÚ SR 26 % firiem v súčasnosti nedostatočný dopyt, 20 % finančné obmedzenia a 15 % poveternostné podmienky. "Jedným z podstatných faktorov vplývajúci na stavebný sektor je aj rozdelenie prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktoré pôsobia na stavebnú aktivitu obyvateľstva," skonštatoval Klein. Obce totiž podľa neho sťahujú žiadosti o úver od fondu, keďže dostanú len časť sumy a na zvyšok financií musia žiadať komerčný úver. "To spôsobuje, že žiadostí je menej a tým sa znižuje aj stavebná aktivita," podčiarkol Klein. Významným faktorom sú podľa neho aj investície v stavebnom sektore, ktoré sú podstatne vyššie na tzv. priemyselnej osi tvorenej mestami Bratislava, Trenčín, Žilina. V tejto oblasti je podľa Kleina tiež zvýšená koncentrácia zahraničných investícií a tým aj zvýšený dopyt po stavebných prácach.
Pozitívny vývoj zamestnanosti by mal pokračovať aj v nasledujúcich troch mesiacoch. Zvýšenie totiž očakáva 33 % respondentov vo všetkých veľkostných kategóriách, najmä však podniky realizujúce inžinierske stavby. Cenová úroveň stavebnej produkcie by sa veľmi meniť nemala, s čím počíta 65 % podnikov. So zvýšením cien počíta 34 % respondentov.
Stavebná aktivita v nasledujúcich troch mesiacoch ostane podľa prognóz podnikov na rovnakej úrovni ako v júni. Podľa ŠÚ SR počíta so stabilizáciou súčasnej úrovne 42 % podnikov, zvýšenú stavebnú aktivitu očakáva 52 % firiem a nižšiu intenzitu predpokladá 6 %. Hodnotenie ekonomickej situácie podnikov sa v porovnaní s júnom zlepšilo v júli o šesť percentuálnych bodov na 19 bodov. Ako lepšiu hodnotilo ekonomickú situáciu 40 % firiem, 54 % respondentov zmeny vo vývoji nezaznamenalo a podľa 6 % bola situácia podnikov horšia. Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov. Podľa veľkostných skupín majú najvyššiu zásobu práce podniky s počtom zamestnancov 500 a viac, a to na 8,3 mesiaca. Z hľadiska výrobného zamerania majú najvyššiu zásobu práce firmy zabezpečujúce inžinierske stavby, a to na 8,5 mesiaca.