Bratislava 28. júla (TASR) - Vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) zásadne nesúhlasí s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2006, ktorý predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. TASR o tom informoval predseda SPPK Ivan Oravec.
"Návrh počíta s priamymi platbami vo výške necelých 5,9 miliardy Sk, čo predstavuje iba 41,93 % ich úrovne v tradičných členských krajinách EÚ," uvádza vo vyhlásení komora. Akceptovanie rozpočtu by podľa SPPK ukrátilo slovenských poľnohospodárov až o 3,2 miliardy Sk, pretože prístupová zmluva umožňuje v budúcom roku posunúť priame podpory do výšky 65 %. "S takouto disproporciu nemôžu podnikatelia v poľnohospodárstve a ich samosprávne organizácie súhlasiť, pretože má pre nich doslova likvidačný charakter a nezabezpečí ich konkurenčnú schopnosť nielen vo vzťahu k farmárom v západnej Európe, ale ani v okolitých nových členských krajinách EÚ," tvrdí SPPK.
Zníženie priamych platieb o 12 percentuálnych bodov v porovnaní s tohtoročným štátnym rozpočtom by malo podľa farmárov destabilizačný vplyv na ekonomiku celého poľnohospodársko-potravinárskeho komplexu. SPPK preto vyzýva MF, vládu SR i Národnú radu SR, aby pre rok 2006 vyčlenili v štátnom rozpočte národný doplatok priamych platieb do výšky 65 %.
Sklamanie pre pôdohospodárov predstavuje aj návrh budúcoročnej štátnej pomoci vo výške 226 miliónov Sk. SPPK preto požaduje jej výšku upraviť na 700 miliónov Sk. Okrem toho žiada, aby MF v súčinnosti s Ministerstvom pôdohospodárstva (MP) SR vyšpecifikovali do návrhu štátneho rozpočtu na rok 2006 výšku prostriedkov na podporu likvidácie špecifických rizikových materiálov a živočíšneho odpadu. "Túto čiastku požadujeme zapracovať do rozpočtovej kapitoly MP tak, aby na jej úkor nedošlo ku kráteniu ostatných podporných titulov a mechanizmov," tvrdí SPPK.
Podľa hovorcu rezortu financií Petra Papanka budú rokovania o rozpočtových prioritách prebiehať tak na vláde, ako aj na Koaličnej rade. Požiadavky jednotlivých rozpočtových kapitol zatiaľ predstavujú 37 miliárd Sk, možnosti sú na úrovni 4,5 až 5 miliárd Sk. "Ak teda dáme viac na priame platby, peniaze nebudú môcť smerovať inam, napríklad do školstva," vyhlásil Papanek.
Úplne opačne ako SPPK vidí situáciu s priamymi platbami do agrosektora hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Ten považuje 62-% rast ročných výdavkov do pôdohospodárstva od roku 2002 za zarážajúci. Podľa neho sa preto dá "s nadsázkou táto vláda označiť ako vláda poľnohospodárov."