Napa 27. júla (TASR) - Asociácia, ktorá zastupuje niekoľko z najznámejších svetových vinárskych regiónov, v utorok prisľúbila, že bude ochraňovať mená ich regiónov a bude bojovať proti ich zneužívaniu na vinetách fľašiek.
Tieto mená, ktorým sa tiež hovorí označenia pôvodu, totiž prinášajú dodatočný zisk, pretože spotrebitelia sú ochotní zaplatiť viac za víno z oblasti, ktorá je známa svojimi vinárskymi tradíciami a kvalitou.
Spoločná deklarácia asociácie sa odvoláva na rozhodnutie súdu, podľa ktorého víno označené ako z Napa Valley, čo je najväčší americký vinársky región, musí byť robené prevažne z miestneho hrozna.
Spor vznikol kvôli populárnemu výrobcovi lacných vín Bronco Wine zo San Joaquin Valley, ktorý používa na niektorých svojich vínach meno Napa, aj keď boli vyrobené z hrozna, ktoré vyrástlo mimo Napa Valley. Podľa kalifornského práva musí byť víno, ktoré nesie označenie pôvodu Napa Valley, robené z 85 % z hrozna, ktoré pochádza z Napa.
Joel Aiken z obchodnej organizácie Napa Valley Vintners povedal, že Bronco nie je jediná značka, ktorá používala toto označenie pôvodu, ktoré prepožičiava vínu prestíž v očiach zákazníkov. "Meno Napa sa chystali používať v Španielsku aj v Číne," uviedol Aiken, ktorý je viceprezidentom pre výrobu vína u značky Beaulieu Vineyard. "A keby sme to nespravili, videli by sme viac prípadov tohto typu."
Ku skupine z Napa sa pri podpise deklarácie pripojili vinárske asociácie zo štátov Oregon a Washington. Podpísali ju tiež francúzski, portugalskí a španielski výrobcovia, aby ochránili svoje značky výrobkov a označenia miesta pôvodu, ako sú Champagne, Port a Jerez-Xeres-Sherry.
Informovala o tom agentúra Reuters.