Ako vyplýva zo štúdie rakúskej Bank Austria Creditanstalt (BA-CA), na Slovensku, v Estónsku, Litve, Chorvátsku a Albánsku je trhový podiel bánk v zahraničnom vlastníctve vyše 90 %. Takmer nedotknuté sú zatiaľ bankové trhy Ruska a Ukrajiny, kde je v rukách zahraničných úverových ústavov len 8 % bánk.
V priemere sa podiel medzinárodných bánk na trhoch stredo- a východoeurópskych štátov v uplynulých 10 rokoch viac ako strojnásobil a dosahuje 69 %. Tretina z toho pripadá na banky z Rakúska.
Záujem západných bánk o región je naďalej veľký. Východná Európa je aj po 15 rokoch transformácie stále veľmi dynamickým bankovým trhom a aj v nadchádzajúcich rokoch takým zostane, prognózuje štúdia.
Nateraz je vo východnej Európe aktívnych 400 bánk s úhrnnou bilančnou sumou asi 440 miliárd EUR, čo je v prepočte asi 17,1 bilióna SKK. Vrátane Ruska a Ukrajiny je to 2 000 bánk s bilančnou sumou 650 miliárd EUR.
Bilančná suma v percentuálnom vyjadrení k hrubému domácemu produktu (HDP) je v eurozóne v priemere 206 %. V regióne strednej a východnej Európy je to len 59 %. Pri vylúčení Ruska a Ukrajiny dosahuje 74 %.
Osobitne veľký potenciál rastu má oblasť úverov. V priemere sa objem úverov zvyšuje v celom východoeurópskom regióne ročne o štvrtinu. V priestore jednotnej európskej meny sú to ročne len 4 %. Ekonómovia BA-CA vychádzajú z toho, že tento trend bude v mierne slabšej forme pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Na roky 2006 až 2008 očakávajú pri objeme úverov ročne plus 17 %.
Podiel medzinárodných bánk na bankovom trhu strednej a východnej Európa (v percentách):
Rakúsko (vrátane BA-CA) 29,4
Taliansko 13,3
Belgicko 10,3
Nemecko (bez BA-CA) 7,7
Francúzsko 7,5
USA 6,9
Holandsko 6,5
Švédsko 5,4
Írsko 1,8
Grécko 1,7
Maďarsko 1,1
Portugalsko 0,7
Veľká Británia 0,5.
Informovala o tom agentúra APA.