BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Zodpovednosť za mobilitu pracovnej sily na Slovensku sa podľa predstaviteľov Svetovej banky (SB) v SR prenáša z vlády na mestá a vyššie územné celky. "Decentralizácia prináša zmeny myslenia a finančného manažmentu do samospráv, ktoré čím ďalej, tým viac budú zohrávať hlavnú úlohu pri vytváraní nielen mobility pracovnej sily, ale aj pri tvorbe nových pracovných miest," uviedla zástupkyňa SB na Slovensku Ingrid Brocková.
Cezhraničná mobilita pracovnej sily v rámci ôsmich krajín strednej Európy a Pobaltia vrátane Slovenska (EÚ8) zostala po vstupe do únie podľa hlavného ekonóma SB pre región Európy a strednej Ázie Thomasa Blatt Laursena nízka, čo čiastočne odráža dočasné obmedzenia zo strany väčšiny už existujúcich členských štátov Európskej únie. Menej ekonomickým uhľom pohľadu je, že Európania sa neradi sťahujú. Otázkou podľa ekonóma SB pre Slovensko Antona Marcinčina je, či sa občanom oplatí presťahovať zo zaostalého regiónu do vyspelejších regiónov z hľadiska výšky nákladov spojeným napríklad s nájomným alebo cestovným.
Posilnenie mobility práce je podľa Marcinčina možné urobiť regionálnou politikou zameranou na tie regióny a mestá, ktoré majú rastový potenciál a podporou infraštruktúry. "Na Slovensku sa väčšinou zdôrazňujú len diaľnice, ale sú to aj cesty a infraštruktúra verejnej správy schopná nielen riadiť bežné veci, ale aj komunikovať so zahraničnými investormi, pripravovať projekty priemyselných zón a využívať európske fondy na podporu zaostalejších regiónov," zdôraznil Marcinčin.
Partnerstvá verejného a súkromného sektora sú podľa Laursena v krajinách EÚ8 čoraz populárnejšie. Dôvodom je najmä snaha krajín reagovať na potrebu zvýšených investícií do infraštruktúry v rámci limitovaného fiškálneho priestoru. Autori štvrťročnej hodnotiacej správy SB poznamenávajú, že Poľsko a Česká republika a v menšom rozsahu aj Slovensko sa snažia viac zapojiť súkromný sektor do budovania
Málo sa podľa Marcinčina hovorí na Slovensku o tzv. bytovej politike. Na jednej strane možno podľa neho povedať, že tu existuje normálny konkurenčný trh a nie je dôvod, aby sa štát venoval tejto oblasti. "Na druhej strane je však táto oblasť regulovaná štátom a vznikajú otázky o existencii konkurencii a či jej regulácia nebráni," dodal. Komplexnejšie bude Svetová banka informovať o mobilite pracovnej sily na Slovensku v septembri pri prezentácii štúdii o životnej úrovni v SR. SB je tiež za vypracovanie analýzy súčasného stavu podpory rozvoja bývania, či je efektívna a ako je napríklad efektívne vynakladanie prostriedkov cez stavebné sporiteľne. To by bol podľa Marcinčina dobrý začiatok diskusie o bytovej politike.