BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Podiel verejného dlhu Slovenska na hrubom domácom produkte (HDP) by mal v tomto roku poklesnúť zo zhruba 42 % na približne 38 až 39 %. Minister financií Ivan Mikloš to zdôvodňuje realizovanými reformami, znížením úrokových sadzieb, ročným fungovaním Štátnej pokladnice (ŠP) a Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), ako aj zmenou metodiky vykazovania verejného dlhu v systéme ŠP. "Fungovaním Štátnej pokladnice a ARDAL-u sa výrazne znížili náklady financovania verejného dlhu," uviedol minister na tlačovej besede.
Realizované reformy na Slovensku vrátane reformy riadenia verejných financií priniesli podľa Mikloša zníženie verejných výdavkov za funkčné obdobie tejto vlády okolo štyroch percent HDP. "Z titulu vstupu Slovenska do Európskej únie sa pritom zvýšili verejné výdavky zhruba o 1 % HDP," skonštatoval minister financií. Ako doplnil, reforma riadenia verejných financií nebola primárne zameraná na znižovanie podielu verejných výdavkov na HDP, ale aby verejný sektor využíval prostriedky čo najefektívnejšie.
Z desiatich oblastí reformy riadenia verejných financií čaká rezort financií veľa práce podľa Mikloša jedine v reforme štátneho účtovníctva. Nahradením rôznych systémov účtovníctva, ktoré používajú verejné organizácie, jednotným systémom založenom na medzinárodných účtovných štandardoch pre verejnú správu by sa mala podľa MF skvalitniť informačná báza nielen pre riadiacich pracovníkov týchto organizácii, ale aj pre MF a verejnosť. Implementačný plán reformy účtovníctva vo verejnej správe je už na úrovni MF schválený. "Do konca tohto roka by sa mala vypracovať metodika jednotného účtovníctva," dodal šéf rezortu financií. Potom by mala podľa neho nasledovať príprava implementácie, vzdelávanie a pilotné projekty, aby už pre rok 2007 bolo účtovníctvo vo verejnej sektore auditovateľné. Prvý krát by mali byť finančné výkazy auditovateľné za rok 2007. Značné rezervy v rámci reformy verejných financií existujú podľa Mikloša aj v oblasti programového rozpočtovania. Už v súčasnosti sa všetky kapitoly rozpočtujú v systéme programového rozpočtovania. "Z hľadiska zadefinovania cieľov, ktoré majú jednotlivé rezorty napĺňať a z hľadiska sprístupnenia dát, podľa ktorých by sa dalo skontrolovať a vyhodnotiť napĺňanie cieľov, sú ešte značné rezervy," zdôraznil minister.