, ktorý nepovedie k zvýšeniu ceny plynu. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
V súvislosti s precenením majetku SPP a vyčíslením nových odpisov Klub 500 navrhuje vypracovať nezávislú analýzu majetku podniku podľa medzinárodných účtovných štandardov, ktorej výsledkom bude reálne vyčíslenie hodnoty aktív SPP. Podnikatelia zároveň navrhujú, aby SPP odpredal všetok nepotrebný majetok.
Klub 500 nesúhlasí s pôvodným návrhom rozčleniť SPP na tri spoločnosti, pričom majetok by zostal iba v jednej z nich a zvyšné dve by si ho prenajímali. Najtransparentnejšie by podľa podnikateľov bolo, ak by sa majetok SPP rozdelil v jeho súčasnej účtovnej hodnote do dvoch spoločností - SPP preprava a SPP distribúcia. "Každá spoločnosť by tak hospodárila so svojím majetkom. Je to systém s jasnou cenotvorbou a hodnotou majektu, ktorá vstupuje do ceny prostredníctvom odpisov. Umožňuje zároveň kontrolu cenotvorby zo strany regulačného úradu," vysvetlil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Rozhodnutiu o spôsobe rozdelenia SPP by podľa Sotáka mala nevyhnutne predchádzať analýza dopadov tohto kroku. "Apelujeme na tých, ktorí o tom budú rozhodovať, aby si to nechali vysvetliť a prijali rozhodnutia na základe odporúčania vybraného, ale fundovaného audítora. Rozhodnutie by nemalo byť prijaté skôr, než bude urobená analýza dopadov," povedal Soták.
Po precenení aktív SPP sa podľa Sotáka zvýšia odpisy majetku, čo sa pri automatickom započítaní do kalkulačného vzorca premietne do výsledných cien plynu. "Netransparentné precenenie by tiež formou odpisov znížilo budúce zisky spoločnosti a vytvorilo predpoklady na nižšie dividendy," dodal Soták. Povinnosťou štátu je preto podľa neho prinútiť minoritného akcionára SPP, aby proces rozdelenia uskutočnil transparentne a nevytvoril nijaké možnosti pre zvyšovanie regulovaných cien.
Klub 500 združuje slovenských vlastníkov podnikov nad 500 zamestnancov.