BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Rafinérska spoločnosť Slovnaft sa podľa Klubu 500, ktorý združuje slovenských vlastníkov podnikov nad 500 zamestnancov, snaží znepriehľadniť trh. Výkonný riaditeľ Tibor Gregor tak reagoval na oznámenie rafinérie, že od piatku prestáva pravidelne informovať o zmenách svojich maloobchodných cien palív. Klub 500 preto vyzýva Ministerstvo financií SR a príslušné štátne orgány, aby zákonne a čo najrýchlejšie zakročili proti zneužívaniu monopolného postavenia Slovnaftu na trhu. Slovenskí podnikatelia podľa neho zároveň očakávajú, že pri súčasnom raste cien ropy na rekordné úrovne rezort financií prehodnotí aj daňové zaťaženie a navrhne taký model, ktorý donúti predajcov premietnuť zníženie daní do konečných cien palív. "V krajnom prípade to môže byť stanovením maximálnych cien alebo maximálneho zisku," navrhol Gregor.
Bez zverejňovania referenčných cien palív Slovnaftu sa podľa klubu zákazníci nebudú môcť orientovať v cenách a v nevedomosti budú tankovať drahšie pohonné hmoty. "Tento krok Slovnaftu považujeme za jeho ďalšiu snahu zahmliť situáciu na trhu tak, aby z uvedenej situácie mohol ešte viac ťažiť," vyhlásil Gregor. Podľa neho sa tým rafinéria chce zároveň vyhnúť kritike a zvyšovať ceny bez verejnej kontroly. "Za posledné tri mesiace vzrástli ceny na čerpacích staniciach Slovnaftu o 11,5 %, i keď cena ropy v tom istom období vzrástla iba o 4,4 %," povedal Gregor. Tieto údaje podľa neho usvedčujú rafinériu z účelových klamstiev. Ako ďalej dodal, cenová krivka palív Slovnaftu nekopíruje z dlhodobého hľadiska svetový vývoj a v porovnaní so zdražovaním jeho ceny klesajú s oveľa väčším časovým oneskorením.
Slovenskí podnikatelia sú podľa Gregora presvedčení, že nedávne prelomenie hranice 60 USD za barel ropy sa negatívne odrazí aj na situácii na Slovensku. "Preto sú prekvapení, že pri takmer dvojnásobných cenách pohonných hmôt oproti USA, ponecháva súčasná situácia kompetentné orgány chladnými," uzavrel Gregor.
Rafinéria Slovnaft v piatok oznámila, že prestáva pravidelne informovať o zmene svojich maloobchodných cien palív. Podľa námestníka pre Rafinériu a marketing Slovnaftu Bélu Kelemena sa na čerpacích staniciach čoraz viac prejavujú rozdiely v lokálnych cenách nafty a benzínu a zverejňovanie jednej referenčnej ceny už stratilo svoju vypovedaciu schopnosť. Oznamovanie znižovania alebo zvyšovania cien palív nie je podľa neho obvyklé ani v medzinárodnej praxi. "Okrem spoločností patriacich do skupiny MOL, ostatné rafinérie zmenu cien neoznamujú, rovnako ani spoločnosti v iných odvetviach," povedal. Tento krok rafinérie by mal podľa neho prispieť aj k zvýšeniu konkurencie v jednotlivých lokalitách, čo by malo byť prínosom pre zákazníka.
(1 USD = 31,739 SKK)