Prievidza 1. júla (TASR) Základný kameň nového priemyselného parku dnes slávnostne poklepali v Prievidzi. Bude sa rozkladať na ploche 51 hektárov s predpokladom ďalšieho rozšírenia na 73 ha. Park je výhodne umiestnený na pokraji západného okraja Prievidze smerom na Bojnice, po pravej i ľavej strane tamojšieho letiska. Bude stáť na pozemkoch, ktoré mesto na tento účel kúpilo od jednej spoločnosti a vykúpilo od občanov.
Podľa slov primátora mesta Jána Bodnára v parku môže umiestniť svoje výrobné haly až osem podnikateľských subjektov, ktoré by mohli vytvoriť 1 000 až 2 000 nových pracovných miest. Rakúska firma Rübig je prvá, s ktorou má mesto podpísanú predbežnú zmluvu. V Prievidzi chce postaviť výrobný a distribučný závod na tepelné opracovanie ocele a výrobky potrebné pre automobilový priemysel. Investícia by mala dosiahnuť približne miliardu korún. Zamestnanie tam nájde 220 ľudí. S výstavbou chce začať už v budúcom roku. Rokovanie prebieha aj s ďalšími dvomi nemenovanými firmami z Nemecka, ktoré takisto už prejavili záujem investovať v parku.
Územné rozhodnutie už nadobudlo platnosť, takže po získaní stavebného povolenia začnú s výstavbou inžinierskych sietí, ktoré sú podmienkou investorov. Vyžiada si to prvotné investície v objeme približne 200 miliónov Sk. Mesto chce na tento účel požiadať o dotáciu zo štátneho rozpočtu, prípadne z fondov Európskej únie, informoval Bodnár.
Okrem 2 400 metrov dlhej vodovodnej prípojky, preložky plynovodu, elektrického vedenia a telekomunikačnej prípojky Prievidza počíta aj s vybudovaním cestného obchvatu, ktorý by odklonil najmä kamiónovú dopravu od mesta. Riaditeľ investičnej výstavby a správy ciest Slovenskej správy ciest v Žiline Ivan Hlavoň uviedol, že výstavba takejto komunikácie je zatiaľ vo forme štúdie. Mala by sa pripájať na budúcu rýchlostnú komunikáciu R-2 smerom na Trenčín a Banskú Bystricu. Jej vybudovanie bude závislé na dostatku finančných prostriedkov štátu.