SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Heger: Európske krajiny si musia pomáhať, ak chcú uspieť

Premiér dúfa, že súčasná energetická kríza bude kratšia než koronakríza.

Hlavnou témou tohtoročného Tatra Summitu, ktorý tradične organizuje Globsec, je ekonomická obnova Európy v čase krízy. Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger a generálny tajomník OECD Mathias Cormann.Hlavnou témou tohtoročného Tatra Summitu, ktorý tradične organizuje Globsec, je ekonomická obnova Európy v čase krízy. Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger a generálny tajomník OECD Mathias Cormann. (Zdroj: TASR)

ŠTREBSKÉ PLESO. Európske krajiny si musia pomáhať, ak chcú uspieť. Povedal to premiér SR Eduard Heger (OĽANO) v panelovej diskusii počas tohtoročného Tatra Summitu.

Témou diskusie bola ekonomická obnova Európy.

Spolupráca krajín je jednoduchšia

"Čelíme mnohým výzvam. Nie problémom, ale výzvam," začal svoj príspevok v diskusii premiér s tým, že súčasnú situáciu vníma ako skvelú príležitosť. "Ja ako premiér v tomto turbulentnom čase stále čakám na deň, keď budeme mať lepšie správy než predtým," dodal Heger.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér dúfa, že súčasná energetická kríza bude kratšia než koronakríza.

Kríza počas posledných 1,5 roka podľa premiéra ukázala, že krízy sa dajú manažovať. "Pred krízou sme stále hovorili o integrácii," povedal na margo predpandemickej situácie v Európe.

Podľa jeho slov kríza zapríčinila, že mnoho vecí v Európe ide rýchlejšie a spolupráca medzi krajinami je zrazu jednoduchšia.

"Musíme si pomáhať a to je veľká príležitosť," vysvetlil premiér s tým, že spolupráca krajín pomôže urobiť Európu silnejšou.

Podľa premiéra SR spočíva rozdiel medzi príležitosťou a úspechom v tvrdej práci. "Ak chceme uspieť, musíme spolupracovať," dodal premiér s tým, že krajiny musia ísť vyššie a navzájom sa inšpirovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Videl som to posledný rok. Sledovali sme krajinu po krajine, čo robia," podotkol premiér s tým, že ak sa našlo dobré riešenie, snažili sa o jeho implementáciu na Slovensku. Ako príklad uviedol "kurzarbeit", toto opatrenie opísal ako pilier pomoci podnikom.

Centrálne banky reagovali rýchlejšie

V paneli s premiérom si vymenili názory viacerí zahraniční účastníci konferencie, napríklad generálny tajomník OECD Mathias Cormann poznamenal, že európske krajiny zvládli reagovať na koronakrízu relatívne rýchlo a dobre. Pozitívne hodnotí aj monetárnu a fiškálnu politiku jednotlivých ekonomík. "Teraz sme v dobrej pozícii," povedal s tým, že verí vo svetlú budúcnosť.

Výkonný riaditeľ Raiffeisen bank International Paul Pasquali v diskusii poznamenal, že aj centrálne banky reagovali dobre a omnoho rýchlejšie než predtým.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Slovenskej bankovej asociácie a generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch zase poznamenal, že jeho postoj voči budúcemu vývoju ekonomiky je takisto pozitívny. Podotkol, že v poslednom období sa na Slovensku darí otvárať konštruktívne dialógy, čo predtým možné nebolo. Aj to je podľa neho dôvodom, prečo sa krízu darilo manažovať dobre.

Klimatické zmeny sú globálny problém

Klimatické zmeny nie sú podľa predsedu vlády Eduarda Hegera len európskym problémom, ale globálnym, pretože sa týkajú celej planéty. Na tlačovej konferencii priznal, že Európa síce je lídrom v tejto téme, no podľa neho sa nesmie ostať iba pri európskych riešeniach.

„Je veľmi dôležité , aby aj na tejto téme Európa ako líder ukázala svoje líderstvo vo svetovej diskusii s dôležitými globálnymi partnermi,“ skonštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázal tiež na dôležitosť koordinácie v snahe dosiahnuť výsledky čo najrýchlejšie a najlepšie a ochrániť tak našu planétu.

Heger v tomto smere vyzdvihol silné partnerstvo s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá má podľa neho veľký dosah a jej hlas je dôležitý.

„Dôležitosť práve tohto partnerstva vidím v spolupráci na tom, aby sme tento globálny problém riešili na globálnej úrovni a aby boli riešenia, ktoré my aplikujeme v Európe, inšpiráciou aj pre ostatných globálnych hráčov a naberali väčšie tempo,“ dodal premiér.

Na 10. ročníku trojdňovej konferencie Tatra Summit, ktorá sa v piatok začala v Tatrách, sa schádza viac ako 250 hostí. Ide o ekonomických a politických lídrov.

Jej tohtoročné témy odzrkadľujú dianie vo svete a Európe, hlavnou z nich je ale ekonomická obnova sveta v čase krízy. Medzi účastníkmi tohtoročnej konferencie sú hostia zo Slovenska, Európy aj Spojených štátov amerických.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko a Nemecko

Predseda vlády Eduard Heger verí, že zmena po voľbách v Nemecku neovplyvní vzťahy medzi oboma krajinami. Podľa jeho slov je Nemecko pre Slovenskú republiku veľmi dôležitým partnerom a máme veľmi dobré vzťahy.

Reagoval tak na výsledky volieb z 26. septembra, po ktorých kancelárka Angela Merkelová po šestnástich rokoch končí vo funkcii. Aj práve touto témou sa dnes zaoberali politickí a ekonomickí lídri počas samitu.

„Verím, že táto zmena nijako neovplyvní naše vzťahy, práve naopak, verím, že naše vzťahy sa budú rozvíjať,“ skonštatoval Heger. Pripomenul tak odhodlanie v tomto smere, ktoré deklaroval ešte Merkelovej v minulosti a ona zase slovenskej strane.

Nemecko je podľa slovenského premiéra zároveň dôležitým hráčom v európskom priestore. „Ani tam sa netreba obávať. Každý z nás si uvedomuje výzvy, pred ktorými Európa stojí, zaznieva to aj na diskusiách na európskom fóre,“ uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Myslí si tak, že aj vláda, ktorá vznikne z volieb, bude pokračovať v posilňovaní či už slovensko-nemeckých vzťahov alebo aj vzťahov voči Európe.

V parlamentných voľbách v Nemecku zvíťazila 26. septembra Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) pod vedením Olafa Scholza.

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Merkelovej a jej sesterská strana, Kresťansko-sociálna únia (CSU) pôsobiaca v Bavorsku, dosiahli v parlamentných voľbách najhorší výsledok vo svojej histórii. Merkelová už na svoj post nekandidovala a ohlásila tiež stiahnutie sa z aktívnej politiky. Spolkovou kancelárkou Nemecka bola od novembra 2005.

Sulík: Zjednotenie pravidiel viacerých krajín zabíja konkurencieschopnosť

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by neskúšal zavádzať rovnaké regulácie naprieč viacerými krajinami, pretože to zabije konkurencieschopnosť jednotlivých štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal to v diskusnom paneli počas tohtoročného Tatra Summitu.

Nadväzoval tak na svojho predrečníka, predsedu predstavenstva organizácie Globsec Wilhelma Molterera, ktorý si myslí, že stredná Európa potrebuje funkčný ekosystém pre inovácie. Problémom podľa neho je práve to, že podnikateľské prostredie, respektíve pravidlá pre podnikateľov, tvoria jednotlivé vlády a sú teda rozdielne v každej krajine. Nápomocné podľa neho môže byť vytvorenie originálnej platformy, ekosystému.

Sulík s ním nesúhlasil a zdôraznil, že napríklad Slovensko, Maďarsko, Česko či Rakúsko sú síce malé krajiny, ale sú si navzájom najmä konkurentmi.

"Nielen v produktoch či cenách, ale aj v pravidlách, ktoré prichádzajú od vlád," povedal Sulík.

Dodal, že ak si voliči zvolia dobrú vládu, pravidlá v krajine tak môžu byť lepšie než v iných, čo jej prináša konkurenčnú výhodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vicepremiér vo svojom príspevku spomenul, že Ministerstvo hospodárstva pod jeho vedením už dávnejšie prinieslo svoje "kilečko" so 114 malými, ale konkrétnymi zmenami, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie.

"Tento rok pokračujeme a máme 469 rozličných malých vylepšení. Je veľmi zložité ich zozbierať, dozvedieť sa o nich," poznamenal minister.

Dodal, že nerobí veľký rozdiel medzi inovatívnymi spoločnosťami a bežnými podnikateľmi, štát sa snaží vytvárať univerzálne vylepšenia.

Takúto krízu človek zažije len raz za život, zhodli sa guvernéri

Krízu ako počas pandémie nového koronavírusu zažívajú ľudia iba raz za život. Zhodli sa na tom guvernéri Slovenska, Slovinska a Belgicka na tohtoročnom Tatra Summite.

Guvernéri poznamenali, že pandémia ochorenia Covid-19 prinútila konať tak menovú, ako aj fiškálnu politiku. Intenzita, rýchlosť a objem spoločnej odpovede boli v porovnaní s globálnou finančnou krízou nevídané a bezprecedentné.

Skryť Vypnúť reklamu

Guvernéri centrálnych bánk Belgicka - Pierre Wunsch, Slovenska - Peter Kažimír, a Slovinska - Boštjan Vasle, sa zhodli, že pomoc ekonomikám počas pandémie bola rovnako výnimočná ako samotná kríza.

"Zvýšená inflácia, akú vidíme dnes, tu bude len dočasne, a preto treba byť trpezlivými, pretože to nebude jednoduché," povedal Wunsch. Rovnako dodal, že očakáva, že inflácia bude vyššia, ako predpokladajú aktuálne odhady Európskej centrálnej banky.

Kažimír poznamenal, že štrukturálne problémy zapríčinené pandémiou nevyrieši Slovensko na národnej úrovni tým, že zvýši dlh inde. "Ten môžeme znížiť udržateľným rastom, ktorý bude podporený smart investíciami, obsiahlymi reformami a inováciami," povedal guvernér a dodal, že výzvou je aj starnutie populácie a dôsledky klimatickej zmeny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Fiškálna politika v súvislosti s pandémiou reagovala rýchlo a odpoveď bola jedinečná. Budeme toho svedkami ešte niekoľko rokov," poznamenal Vasle.

Guvernéri troch centrálnych bánk diskutovali aj o opatreniach, ktoré vyvolala klimatická zmena. Zhodli sa, že je ešte veľa vecí, ktorým musia európske krajiny ešte lepšie porozumieť, napríklad súvisu medzi menovou, fiškálnou politikou a zelenými témami. Je to však podľa nich budúcnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Zmeniť kuchynský odpad na substrát do kvetináča už dokáže každý
 2. Plasty sú čoraz viac out. Pri pive od Prazdroja čoskoro zmiznú
 3. METLIFE SLOVENSKO získala certifikát Zodpovedná organizácia
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 7. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 8. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 9. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 11 511
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 630
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 377
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 7 149
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 316
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 4 549
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 719
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 685
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 626
 10. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 2 426
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bitka futbalových chuligánov počas zápasu Trnava - Slovan.

Bitka v Trnave bola návratom do minulého storočia.


a 1 ďalší 9 h

Romana Tabák je absolútne nedoceneným zjavom aktuálneho parlamentu.


Teplárne, ktoré doteraz nekúpili plyn, si priplatia.


a 1 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Dôvodom sú milióny eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám.


TASR 4m
Európska centrálna banka

Rada guvernérov je pripravená upraviť všetky svoje nástroje, ak to bude potrebné.


TASR 7m
Ilustračná fotografia.

Zákazníkom BCF už zabezpečujú elektrickú energiu dodávatelia poslednej inštancie.


TASR 12m
Štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík.

Novelu zákona o rozpočtovej zodpovednosti začal rezort pripravovať už minulý rok.


TASR 25m

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 9 753
 2. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 8 005
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 494
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 547
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 968
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !! 4 893
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 4 297
 8. Rudolf Pado: Podtatranské metastázy. TANAP i Budaj mlčia 3 303
 1. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
 2. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 7. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
Skryť Zatvoriť reklamu