SME

Udržateľná energetika je odvetvie budúcnosti (diskusia)

Sledujte diskusiu naživo.

Načítavam video...

Slovenská energetika dnes zodpovedá za 51 percent našich emisií skleníkových plynov a krajina prijala záväzok do konca tejto dekády redukovať svoje emisie o vyše polovicu. Slovensko sa tiež prihlásilo k európskemu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

V snahách o dekarbonizáciu ekonomiky bude hrať rozhodujúcu úlohu elektrifikácia.

Ambiciózny plán je však nesplniteľný bez transformácie výroby elektriny na smart decentralizovaný systém, ktorý bude podstatne viac využívať obnoviteľné zdroje. Rovnako dôležitá bude digitalizácia prenosovej siete, aby dokázala tieto trendy podporiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcom desaťročí zároveň prídu na Slovensko miliardy eur z rôznych programov Európskej únie. Z fondu obnovy a odolnosti chce vláda použiť na dekarbonizáciu, modernizáciu energetiky, obnovu budov a výskum nových technológií 1,5 miliardy eur.

V čase konania konferencie by mala byť známa stratégia využitia týchto zdrojov. Poskytne príležitosť diskutovať o hlavných smeroch modernizácie i konkrétnych riešeniach, ako ich naplniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Energetický mix: Aký podiel jadra a aké obnoviteľné zdroje?

Dnes sú karty rozdané celkom jasne: jadrové elektrárne vyrábajú takmer 55 percent elektriny a po spustení Mochoviec 3 a 4 sa ich podiel ešte zvýši. Fosílne palivá končia a zostávajú vodné elektrárne s podielom takmer 15 percent a obnoviteľné zdroje s deviatimi percentami. Napriek tomu dnes Slovensko stojí na rázcestí. Spotreba elektriny bude podľa všetkých analýz do roku 2050 naďalej rásť a otázkou je, aké zdroje dopyt uspokoja.

Postavíme dovtedy ďalšiu jadrovú elektráreň alebo začneme masovo využívať obnoviteľné zdroje? Rozhodnutie by malo padnúť v najbližšom čase, pretože rozvoj obnoviteľných zdrojov je dlhodobý a bude vyžadovať jasnú stratégiu i koordináciu reformných krokov. Súkromní investori nebudú ochotní investovať peniaze do chaotického a často meniaceho legislatívneho prostredia.

Hostia diskusie:

  • Ladislav Miko, najvyšší zástupca, Európskej komisie na Slovensku
  • Karol Galek, štátny tajomník, Ministerstvo hospodárstva SR
  • Ján Karaba, predseda Slovenskej asociácie, fotovoltického priem. a obnoviteľnej energie
  • Martin Dudák, riaditeľ odb. rozvoja podnikania a trh. Príležitostí, SPP
  • Robert Jambrich, Head of International Relations, EU affairs and environment, Slovenské elektrárne
  • Robert Hajšel, europoslanec (nezávislý)
  • Martin Hojsík, europoslanec (PS a Spolu)

Zelená transformácia energetiky

Obnoviteľné zdroje sú hlavným trendom zelenej transformácie energetiky. Aké prekážky bránia ich väčšiemu rozšíreniu? Paradoxne nejde o nedostatok financií, problémy majú skôr politický charakter – nedostatok dlhodobých štátnych stratégií, obmedzujúce právne predpisy i administratívne prekážky. Investori sa zhodujú, že štát o nich vie už dlho a je najvyšší čas to zmeniť. Obdobie obnovy po odznení pandémie ponúka ideálnu príležitosť, ako zapojiť do spolupráce všetkých dôležitých hráčov z verejnej i súkromnej sféry. Čo treba zmeniť, aby sme dokázali akcelerovať zelené investície?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hostia diskusie:

  • Szabolcs Hodosy, podpredseda, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
  • Ľubica Ragulová, Senior Consultant, Energy & Utilities, Ernst & Young
  • Richard Paksi, analytik platformy, Budovy pre budúcnosť

Vodík. No nielen ten

Transformácia energetiky nebude možná bez nových technológií a inovácií. To ponúka príležitosť aj pre Slovensko, aby využilo a rozšírilo svoj výskumno-vývojový potenciál.

Modernizačné trendy sú jasné: digitalizácia, technológie pre skladovanie elektriny a nové prelomové riešenia, ktoré dnes možno pripomínajú skôr sci-fi, hoci prototypy mnohých technologických riešení už vo svete existujú. Jedným z nich je aj využitie vodíka.

Európska komisia v nedávno predstavenej vodíkovej stratégii predpokladá, že vodík by mohol v roku 2050 pokrývať 24 percent celkovej celosvetovej spotreby energie.

Je to globálna príležitosť, tak prečo ju nevyužiť? V Košiciach už máme Centrum výskumu vodíkových technológií a naplno rozbieha svoje aktivity. Čo všetko treba urobiť, aby sa nová technológia stala významnou súčasťou vyspelého energetického mixu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hostia diskusie:

  • prof. Juraj Sinay, Centrum výskumu vodíkových technológií
  • Robert Baumgartner, generálny riaditeľ, Hyundai Motor Slovakia
  • prof. Jozef Gnap, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita
  • Martin Kečkéš, špecialista rozvoja podnikania, SPP

Diskusie moderuje: Peter Vavro, moderátor SME konferencií

Diskusiu pripravili smekonferencie.sk

Autor: SME konferencie

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu