WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden podpísal stimulačný balík v hodnote 1,9 bilióna USD (1,59 bilióna eur).
Návrh zákona o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých pandémiou nového koronavírusu v stredu odobrila Snemovňa reprezentantov. Senát ho schválil už v sobotu.
"Táto historická legislatíva je zameraná na obrodu základov tejto krajiny. Dáva šancu občanom tejto krajiny - pracujúcim ľudom, ľudom zo strednej vrstvy, ľuďom, ktorí túto krajinu vybudovali," uviedol Biden pri podpise zákona v Oválnej pracovni.
Na čo pôjdu peniaze
Peniaze z balíka majú pomôcť Američanom a podporiť ekonomiku, ktorá zápasí s následkami pandémie.
Celkovo 400 miliárd USD z balíka ide ako jednorazový príspevok vo výške 1400 USD pre značnú časť obyvateľov USA, ďalších 350 miliárd USD ide na pomoc štátom a lokálnym vládam, ďalej sa v jeho rámci napríklad zvyšuje daňový kredit na deti rovnako ako financovanie distribúcie vakcín.
Záchranný balík tiež podporí americký vakcinačný program sumou 14 miliárd dolárov.
Podľa republikánov je suma príliš vysoká
Návrh zákona Biden predstavil už v polovici januára. Odvtedy bol predmetom rozsiahlych debát v Kongrese, a to aj napriek tomu, že demokrati ovládajú obe jeho komory.
Senátori, vrátane niektorých z Demokratickej strany, z návrhu okrem iného vyňali aj postupné zvyšovanie minimálnej mzdy.
Republikáni stimulačný balík v takomto veľkom rozsahu odmietajú. Podľa nich je za ním "socialistická agenda" a vadí im aj podľa nich príliš vysoká suma pomoci.
Prieskumy verejnej mienky však podľa AFP ukazujú, že stimulačný balík sa medzi Američanmi teší veľkej obľube, a to aj u voličov Republikánskej strany.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
