SME

Zistili sme, kto je najväčší v slovenskom biznise

Spoločnosti poskytli rozsiahle informácie, výsledkom je veľký prehľad o slovenskom podnikaní.

(Zdroj: AdobeStock)

Viac ako 500 oslovených firiem a inštitúcií vyplnilo dotazníky pre ročenku Najväčší v biznise, ktorá bude vložená do denníka Sme v utorok 15. decembra.

V tomto článku sa dočítate aj o tom, ktoré najväčšie nákupné centrum na Slovensku má rozlohu väčšiu ako 15 futbalových ihrísk, ktorý z veľkých hotelov v Bratislave už neplánuje otvoriť svoje brány, či ako Lidl dobieha Tesco.

Z rozhovorov s odborníkmi sa podarilo zistiť, koľko si priemerne berú headhunteri za nájdenie nového šéfa, ale aj ako sa v rebríčkoch posunie ČSOB banka po spojení s OTP bankou.

V rebríčkoch je hodnotených 50 rôznych kategórií. Vznikli v spolupráci s anglickými novinami The Slovak Spectator a spoločnosťou Finstat. Kľúčovým parametrom pri zostavovaní poradia boli najmä tržby. Vo viacerých kategóriách to boli kombinácie rôznych kritérií (napr. obrat, počet zamestnancov a pod.), pri finančnom sektore je to hodnota aktív.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto článku sú zverejnené všetky najvyššie umiestnené spoločnosti. Komplexnejšie výsledky s podrobnými informáciami o najväčších firmách sú dostupné v ročenke Najväčší v biznise.

Nový pilier ekonomiky

Na Slovensku sa za posledné roky rozvinul nový sektor centier zdieľaných služieb (BSC), ktorý zamestnáva desaťtisíce vysokokvalifikovaných ľudí.

Podľa BSC fóra tieto spoločnosti za minulý rok odviedli do štátneho rozpočtu na zamestnaneckých daniach a odvodoch viac ako 500 miliónov eur. Najväčšou z nich je americký IBM s približne 5 000 zamestnancami. Ďalšími významnými značkami sú AT&T, Dell, Deutsche Telekom, Henkel, Johnson Controls a Siemens.

O týchto firmách často pretrváva predstava, že slúžia len ako call centrá. To však platilo o nich iba pri ich začiatkoch v 90-tych rokoch. Dnes už riešia omnoho sofistikovanejšie zadania z oblasti IT, marketingu, ľudských zdrojov, plánovania či účtovníctva.

Ľudia zo slovenského Accenture sa napríklad podieľali na vývoji biometrickej technológie. Tá pomáha riešiť problém s ľuďmi, ktorí nemajú osobné doklady. Odhadom je to až šestina svetovej populácie. Centrá riešia zadania týkajúce sa účtovníctva, ľudských zdrojov či sociálnych sietí.

Financie a poradenstvo

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7JUJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu