BRUSEL. EÚ prispeje sumou 183 miliónov eur do programu na odpustenie dlhov v 29 krajinách sveta s nízkym príjmom, ktorý spravuje Medzinárodný menový fond (MMF). Uviedla v pondelok Európska komisia.
Príspevky pôjdu do mechanizmu MMF s názvom Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT) a ich cieľom je zvýšiť sociálne, zdravotné a ekonomické výdavky 29 chudobných krajín v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19.
Iniciatíva spojená s globálnou obnovou
Príspevok EÚ bol oznámený v rámci summitu G20 a je v súlade s iniciatívou globálnej obnovy predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá spája investície a oddlženie s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v tejto súvislosti uviedol, že Únia má snahu pomáhať svojim partnerom prekonať "sociálno-ekonomickú búrku", ktorá ešte ani zďaleka neskončila.
Pripomenul, že EÚ je v čele globálneho úsilia o väčšie oddlženie zadlžených krajín a reštrukturalizáciu ich dlhového bremena.
Podľa slov eurokomisárky pre medzinárodné partnerstvá Jutty Urpilainenovej úroveň dlhu bola už pred koronakrízou v mnohých krajinách vysoká a stala sa neudržateľnou.
Finančné prostriedky EÚ poskytované prostredníctvom CCRT poskytnú odpustenie dlhovej služby najchudobnejším a najzraniteľnejším krajinám sveta: Afganistan, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Komory, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Etiópia, Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Libéria, Madagaskar, Malawi, Mali, Mozambik, Nepál, Niger, Rwanda, Sierra Leone, Stredoafrická republika, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Šalamúnove ostrovy, Tanzánia, Tadžikistan, Togo a Jemen.
Následky prírodných katastrof a zdravotnej krízy
Mechanizmus CCRT je určený na splácanie dlhov voči MMF tých členských krajín s nízkym príjmom, ktoré boli postihnuté vyčíňaním prírodných živlov, alebo bojujú s katastrofami v oblasti verejného zdravia, ako sú epidémie alebo globálne pandémie.

To postihnutým štátom umožňuje uvoľniť finančné zdroje na pokrytie potrieb a výziev, ktoré vznikli v dôsledku prírodnej katastrofy alebo zdravotnej krízy.
Zároveň má takáto krátkodobá podpora likvidity pozitívny dosah na makroekonomickú stabilitu uvedených krajín.
S príspevkom vo výške 183 miliónov eur sa EÚ stáva najväčším darcom pre program CCRT, ktorý doteraz získal viac ako 500 miliónov USD vo forme grantov od rôznych darcovských krajín.