Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Národní kontrolóri upozorňujú vedenie Sociálnej poisťovne a aj vládu na riziká spojené s ďalším výpadkom odvodových príjmov pre zvýšenú mieru nezamestnanosti, ale aj pretrvávajúce dopady ochorenia COVID-19 na celý podnikateľský sektor.
Tento negatívny jav sa zároveň môže výrazne premietnuť aj do platobnej schopnosti zdravotných poisťovní voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Analytici Najvyššieho kontrolného úradu SR v priebežnom monitoringu vývoja štátneho rozpočtu verejnej správy upozorňujú aj na nedostatočné čerpanie európskej finančnej pomoci, ktorá je na úrovni 35 % jedna za najnižších v EÚ.
Miera nezamestnanosti sa dramaticky nezvýšila
Slovenskú ekonomiku výrazne zasiahli opatrenia, ktoré bolo potrebné prijať na minimalizáciu dopadov pandémie.
Zatváranie prevádzok spojené s rekordným prepadom tržieb, produkcie a exportov vo všetkých oblastiach hospodárstva sa výrazne prejavilo na prepade rastu HDP.

V júni zaznamenalo Slovensko po prvýkrát od začiatku krízy vyšší výber DPH ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka.
Najvyšší kontrolný úrad SR zároveň konštatuje, že miera nezamestnanosti sa nijako dramaticky nezvýšila. V letných mesiacoch sa miera nezamestnanosti ustálila na úrovni 6,6 %.
Národná rada SR schválila v závere minulého roku rozpočet, ktorý počítal pre rok 2020 s deficitom na úrovni 0,49 % HDP. Poslanci na júnovej schôdzi parlamentu schválili zmeny v štátnom rozpočte.
Rezort financií na základe doterajšieho vývoja odhaduje, že deficit štátneho rozpočtu dosiahne úroveň viac ako 11 % HDP.
Kontrolný úrad opakovane konštatuje, že Slovensko síce patrí medzi krajiny s nižším dlhom, ale v dobrých ekonomických časoch vláda nevyužila šancu na vytvorenie rezervy na horšie časy.
Najväčší objem peňazí smeroval do rezortu práce
V prvých šiestich mesiacoch sa uskutočnilo viac ako 1 200 rozpočtových opatrení. Na boj proti pandémii a pomoc pri naštartovaní ekonomiky sa od februára do júna vykonalo 26 opatrení v sume 1,14 mld. eur.
Najväčší objem peňazí smeroval do rezortu práce, ktorý 220 mil. eur využíva na podporu udržania zamestnanosti.
Podnikateľov mohlo vďaka 200-miliónovej finančnej injekcii vlády cielene podporiť ministerstvo hospodárstva a 122 mil. eur bolo určených na nákup zdravotníckeho materiálu a pomôcok pre Štátne hmotné rezervy SR.
Výraznú finančnú podporu nasmerovala vláda do Sociálnej poisťovne, v prvom polroku v sume takmer 670 mil. eur. Vďaka tomu bola podľa NKÚ zachovaná platobná schopnosť poisťovne.
Išlo hlavne o vyplácanie nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti. Napríklad vyplácanie nemocenských dávok sa v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho kalendárneho roka zvýšilo bezmála o 70 %.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19
