BRATISLAVA. Najväčší zamestnávatelia na Slovensku žiadajú, aby v súvislosti s aktuálnou ekonomickou situáciou štát poskytoval investičnú pomoc vo všetkých odvetviach. V pripomienke k novele zákona o regionálnej investičnej pomoci to uvádza Klub 500.
"Navrhujeme na prechodnú dobu, (napríklad do 31.12.2021), pozastaviť účinnosť ustanovení o prioritných odvetviach pre podporované investície z oblasti priemyselnej výroby, technologických / R&D centier, ako aj centier podnikových služieb tak, aby sa vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu mohli podporovať investície vo všetkých odvetviach," požadujú zamestnávatelia.
Podporené by podľa nich mali byť aj projekty v súčasnosti vylúčených odvetviach ako napríklad oceliarstvo, syntetické vlákna, doprava, poľnohospodárstvo, či energetika.
V zásadných pripomienkach sa objavili aj ďalšie požiadavky, ako napríklad zaviesť pomoc vo forme vratných preddavkov a bankových záruk, znížiť administratívnu záťaž spojenú najmä s čerpaním príspevkov na novo vytvorené pracovné miesta, urýchliť proces schvaľovania žiadosti skrátením lehôt ako aj sflexibilniť komunikáciu medzi žiadateľom a poskytovateľom predovšetkým formou elektronickej komunikácie.
Dotknuté subjekty by uvítali aj zverejnenie transparentného pokynu na vypracovanie odborných posudkov investičných zámerov a vytvorenie postupu na ex-post hodnotenie ich skutočného prínosu.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR v rámci pripomienkového konania žiada, aby sa do novely doplnili ustanovenia o investičnej pomoci pre oblasť cestovného ruchu.
Zmeny v systéme investičnej pomoci odôvodňuje rezort hospodárstva pandémiou ochorenia COVID-19.
Koronavírus totiž podľa neho zásadným a nepredvídateľným spôsobom ovplyvnil prijímateľov pomoci, ako aj ich schopnosť plniť ustanovenia stanovené pri ich schvaľovaní. To by v krajných prípadoch mohlo viesť až k "hromadnému" rušeniu rozhodnutí o poskytnutí pomoci.
"Cieľom je poskytnúť podporeným a dočasne aj budúcim investíciám flexibilitu pri plnení podmienok na poskytnutie investičnej pomoci a povinností prijímateľov investičnej pomoci tak, aby bol negatívny dopad pandémie na prijímateľov investičnej pomoci čo najmenší a zároveň sa zachoval cieľ investičnej pomoci, teda podpora konkurencieschopnosti a znižovanie regionálnych rozdielov," približuje zámer novely ministerstvo.