SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Minimálna mzda má byť 623 eur, štartovacia mzda nebude

Odborári odišli z rokovania tripartity.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Minimálna mzda v budúcom roku má byť 623 eur, namiesto 620 eur, a má byť teda vo výške 57 percent priemernej mzdy v minulom roku.

Upustí sa aj od návrhu zaviesť štartovaciu mzdu a zmení sa systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce, po novom bude zavedený paušál zvýšenia vo výške 43 eur.

Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu.

Informoval o tom po skončení rokovania tripartity minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že ide o kompromisný návrh.

Skryť Vypnúť reklamu

Odchod odborárov z rokovania tripartity komentoval tým, že sa nenechá vydierať niekým, kto od začiatku nechcel vyjednávať a trval na svojom návrhu.

Krajniak: Každý musí mať ochotu ustúpiť

Odborári odišli z rokovania tripartity, zdôvodnili to individuálnym rokovaním ministra práce so zástupcami zamestnávateľov.

"Ukázalo sa, že jeden zo sociálnych partnerov nechcel vyjednávať a až do samotného konca odborári zotrvávali na svojich nereálnych požiadavkách. Napriek tomu, že rokujeme spolu mesiace, tak ani raz odborári neustúpili ničomu. Prerušil som rokovanie tripartity a pokračovali sme v rokovaní s tými, ktorí rokovať chceli a mali na to mandát. Každý musí mať ochotu aspoň o kúsok ustúpiť," uviedol Krajniak v súvislosti s individuálnym rokovaním so zamestnávateľmi počas tripartity.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne odborári podľa Krajniaka žiadali minimálnu mzdu na úrovni 656 eur a zrušenie štartovacej minimálnej mzdy. Krajniak tento návrh v čase najväčšej ekonomickej krízy považuje za neprimeraný. Zamestnávatelia okrem zmrazenia výšky minimálnej mzdy požadovali aj zrušenie šiestich stupňov náročnosti práce a odpojenie príplatkov od minimálnej mzdy.

Minister preto prišiel najprv s dvomi kompromisnými návrhmi. Prvý hovoril, že minimálna mzda by mohla byť 620 eur a štartovacia mzda 465 eur. Odborári sa podľa neho k tomuto návrhu nevyjadrili, zamestnávatelia chceli minimálnu mzdu na úrovni 656 eur a na tri roky by sa zrušili príplatky a zrušili by sa stupne náročnosti práce.

Krajniak preto prišiel s druhým návrhom, a to aby minimálna mzda bola 620 eur, zrušila by sa štartovacia mzda a zachoval by sa automat pre zvyšovanie minimálnej mzdy a pre minimálnu mzdu podľa stupňa náročnosti práce by sa zaviedol paušál zvýšenia vo výške 40 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas rokovania sa zrodil finálny návrh

Nakoniec sa však počas rokovania tripartity zrodil finálny návrh, prostredníctvom ktorého má byť minimálna mzda 623 eur. Podľa neho je táto dohoda lepšia v porovnaní s predchádzajúcimi.

"Dosiahli sme kompromis v tom, že príplatky sa budú zvyšovať a budú vypočítané zo sumy 623 eur a budú stanovené pevnou sumou v budúcom roku," doplnil Krajniak s tým, že ich správanie označil za vydieranie.

"Napriek nátlaku sa mi podarilo dosiahnuť, že minimálna mzda sa bude zvyšovať o 43 eur, sú zvýšené príplatky, sú zvýšené stupne náročnosti minimálnej mzdy v každom stupni. Ja to považujem v čase hospodárskej krízy za veľmi dobrú správu pre každého zamestnanca na Slovensku," zhodnotil Krajniak.

Skryť Vypnúť reklamu

Lelovský: Vnímame vývoj ekonomiky

Prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský uviedol, že RÚZ zodpovedne vníma vývoj ekonomiky.

"Naše požiadavky neboli prijaté, ale vzhľadom na to, v akej situácii sa nachádza krajina, mali sme mandát rokovať a nájsť rozumné riešenie. Po dlhom rokovaní sme prijali návrh zo strany ministra práce, aj keď s ťažkým srdcom, ale veríme, že môže pomôcť," zhodnotil Lelovský.

Prezident Asociácie priemyselných zväzov (APZ) Alexej Beljajev skonštatoval, že situácia nie je jednoduchá. "Vyjednávanie je umenie možného. Nie sme úplne nadšení z tohto riešenia, ale budeme s ním musieť vedieť žiť. Chceme, aby sa sociálny dialóg vrátil medzi zamestnávateľov a zamestnancov na podnikovej úrovni. Sociálny zmier na Slovensku je a funguje," myslí si Beljajev.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Oto Nevický uviedol, že prijatý návrh nie je úplne to, čo chceli, ale všetci sú zatiaľ spokojní.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmietalo štartovaciu mzdu. "To sa nám podarilo. Dialóg v tomto prípade so zástupcami ministerstva a zamestnávateľov fungoval. To isté sa týka príplatkov, ktoré sú naviazané na minimálnu mzdu. Vzhľadom na okolnosti, ktoré na Slovensku očakávame v najbližších mesiacoch, je to výsledok, ktorý sa rodil dlho a bude v konečnom dôsledku akceptovateľný," dodal prvý podpredseda ZMOS-u Radomír Brtáň.

Odborári opustili rokovanie

Konfederácia odborových zväzov opustila pondelkové rokovanie tripartity a prerušila sociálny dialóg. Dôvodom má byť konanie ministra práce Krajniaka, ktorý individuálne počas rokovania zvolal zamestnávateľov, aby s nimi hovoril o minimálnej mzde na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister práce tak podľa odborárov hrubo porušil sociálny dialóg. "Dôvodom pre takýto postup je konanie ministra práce, ktorý si pozval na individuálne rokovanie zástupcov zamestnávateľov po tom, ako sme oznámili naše nesúhlasné stanovisko s jeho návrhom. Následne odišli na 25 minút sa so zamestnávateľmi poradiť o tom, aký návrh predloží vláda spoločne so zamestnávateľmi. Je to bezprecedentné hrubé porušenie tripartity," vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii prezident KOZ Marián Magdoško.

Odborári takýto postup neakceptujú. "Orgány KOZ v najbližších dňoch rozhodnú o ďalších krokoch. Budeme informovať aj našu odborovú centrálu v Bruseli a Medzinárodnú organizáciu práce, pretože považujeme toto konanie za mimoriadne hrubé porušenie sociálneho dialógu," povedal Magdoško.

Skryť Vypnúť reklamu

Viceprezidentka KOZ: Toto sa stalo len za Mečiara

Počas pondelňajšieho rokovania sa pritom mal meniť samotný návrh minimálnej mzdy po tom, ako minister dohovoril so zamestnávateľmi.

"To, čo predviedol minister Krajniak je bezprecedentné porušenie elementárnych zásad tripartizmu a sociálneho dialógu. Sociálny dialóg bol na Slovensku budovaný 30 rokov. Počas tohto obdobia sa takáto situácia vyskytla asi len raz, a to bolo počas vlády Vladimíra Mečiara," upozornila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Podľa KOZ minister práce počas rokovania pozmenil návrh o minimálnej mzde tak, že sa vypustil návrh na zavedenie štartovacej minimálnej mzdy, samotnú výšku minimálnej mzdy rezort navrhuje vo výške 623 eur namiesto 620 eur, zrušiť sa má prijatý automat, podľa ktorého sa mal minimálny zárobok zvyšovať, a zmeny sa majú dotknúť aj platových tried podľa stupňa náročnosti v Zákonníku práce.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to oveľa horší návrh ako ten, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkovania. Oznámil nám ho len verbálne," dodal Magdoško.

Upravia zákon o tripartite

Ministerstvo práce má pripraviť návrh, ktorý má upraviť zákon o tripartite. Avizoval to minister práce Krajniak s tým, že tripartita by mala byť čo najreprezentatívnejšia.

Podľa neho by sa do sociálneho dialógu mohli zapojiť aj iné organizácie, ako napríklad Inštitút zamestnanosti, či organizácia Pracujúca chudoba.

Podľa ministra práce je dialóg aj o ústupkoch. Odborári v pondelok z rokovania tripartity odišli po tom, ako minister individuálne rokoval o minimálnej mzde so zamestnávateľmi.

Ako by mali zmeny vyzerať, je podľa ministra "na diskusiu", ale do tripartity by mohli pribudnúť rešpektované organizácie. "Tripartita by mala byť čo najreprezentatívnejšia. Odbory deklarujú, že majú 200-tisíc členov. Ale my máme 1,8 milióna zamestnancov, ktorí sú nereprezentovaní v tomto sociálnom dialógu. Možno by bolo dobré zapojiť aj iných partnerov, aby bol sociálny dialóg čo najvyváženejší. Lebo keď sa niekto snaží kategoricky zastupovať záujmy 200-tisíc ľudí, tak niekto musí klásť dôraz aj na 1,8 milióna ľudí," tvrdí Krajniak.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre ministra je dialógom to, keď niekto na rokovaní sedí, počúva ostatných a prípadne zmení v niečom názor.

"Odbory za celý čas odkedy vláda nastúpila, čo sa týka minimálnej mzdy neustúpili ani o kúsoček. To nie je dialóg. To sú ultimátne požiadavky. V čase aktuálneho stavu ekonomiky by sme sa mali všetci snažiť dohodnúť," dodal Krajniak.

Kritika z Hlasu a Smeru a hrozba odvolávania

Ak minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) „siahne" na zákon o minimálnej mzde, nezaradení poslanci Národnej rady SR (NR SR) zo vznikajúceho subjektu Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) budú v pléne iniciovať Krajniakovo odvolanie z funkcie ministra. Vo videu na sociálnej sieti to povedal člen pripravovanej strany Hlas-SD Erik Tomáš.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministra taktiež vyzval, aby z legislatívneho procesu „stiahol" rušenie trinásteho dôchodku.

„Minister Krajniak pokračuje v deštrukcii sociálneho štátu. Po tom, čo sa rozhodol zrušiť trináste dôchodky a obedy zadarmo pre škôlkárov a školákov, si teraz zobral na mušku minimálnu mzdu. Tá by mala budúci rok dosiahnuť hodnotu 656 eur, ale pán Krajniak si to neželá. Urobil to takým arogantným spôsobom, že odborári dnes museli na protest odísť z rokovania tripartity," uviedol Tomáš.

Ak Krajniak svoje rozhodnutie nezmení, poslanci za Hlas-SD plánujú podľa Tomášových slov osobne podporiť aj odborárske protesty v uliciach.

Odvolávať Krajniaka z funkcie je pripravená aj opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD).

„Sociálny zmier je kľúčovou hodnotou pre rozvoj a prosperitu Slovenska. Keďže rokovaniam s tripartitnými partnermi prikladali predstavitelia strany Smer-SD počas svojich vlád mimoriadnu dôležitosť a prejavovali im vysokú mieru rešpektu a ústretovosti. Mnohí považujú sociálny zmier na Slovensku za samozrejmosť. Nie je tomu tak, sociálny zmier je výsledkom náročných rokovaní a nie prázdnych gest alebo teatrálnych vyhlásení," napísala opozičná strana vo svojom profile na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnila, že podporuje Konfederáciu odborových zväzov SR pri jej snahe o zachovanie automatu na zvyšovanie minimálnej mzdy, „ktorý ako jednu z najväčších vymožeností v sociálnej oblasti dosiahla vláda strany Smer-SD".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 174
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 512
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 128
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 990
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 674
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 505
 7. Cukrovkári a covid-19 2 439
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 272
 9. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 050
 10. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 1 882
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníci v novootvorenom centre pre rýchlotestovanie na ochorenie Covid-19 vo Faelledparken v Kodani

Nakazí sa viac ľudí ako pri delte.


20. jan
Anastasia Kuzminová sa raduje z víťazstva na ZOH v Pjongčangu.

Prvý raz po 12 rokoch bude zimné hry sledovať ako fanúšik.


8 h
Zuzana Kepplová.

Máme na výber? Nemáme. Tu sa mala debata skončiť.


5 h
Ministri Blinken a Lavrov.

Lavrov prelom od stretnutia neočakáva.


TASR 6 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Reštrikcie vstúpili do platnosti tento mesiac.


TASR 4 h
Ilustračné foto.

Choroba bola lokalizovaná v 31 okresoch.


SITA 7 h
Ilustračná fotografia.

Manažment predpokladá, že trend bude pokračovať.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Informovalo o tom Ústredie práce.


TASR 7 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 5. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 998
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 198
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 825
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 598
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 354
 6. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 404
 7. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 338
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: odpočítavanie k bombe, slovenské fantasy, aj kulinárske krimi 2 203
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Zatvoriť reklamu