SME

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zdražovanie benzínov

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zdražovanie benzínov

V porovnaní s úvodom roka sú benzín aj nafta lacnejšie o zhruba 12 až 19 percent.

BRATISLAVA. Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zvyšovanie cien benzínov. Vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach totiž stále závisí od vývoja cien ropy na svetových trhoch.

„Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy ceny ropy viac-menej rástli, očakávame, že benzín na našich pumpách môže v nasledujúcom týždni opäť mierne zdražieť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Ceny benzínu na našich pumpách sa minulý týždeň hýbali oboma smermi. Cena 95-oktánového benzínu sa v 26. tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu výraznejšie znížila o 3,5 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,090 eura za liter.

Opačný vývoj zaznamenal 98-oktánový benzín, ktorého cena vzrástla o 1,5 % na úroveň 1,336 eura za liter. Rástli aj ceny nafty a dosiahli úroveň 1,035 eura za liter. To predstavovalo týždenný nárast o 0,8 %.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, sú benzín aj nafta lacnejšie o zhruba 12 až 19 %.

„V posledných týždňoch sme svedkami rastúcich cien benzínu na našich pumpách, čo odráža vývoj na svetovom trhu s ropou. Minulý týždeň bol ale takpovediac “zmiešaný“ a zatiaľ čo ceny benzínu 98 a nafty pokračovali v rastúcom trende, tak benzín 95 zlacňoval,“ dodala Glasová.

V priebehu minulého týždňa sa ropný trh hýbal oboma smermi. Ceny Brent-u najprv klesli až k 40-dolárovej hranici, následne ale zamierili opäť nahor.

Smerom nadol bola ropa tlačená podľa analytičky správami o raste ropných zásob v USA, čo podporilo obavy z nízkeho dopytu. S blížiacim sa koncom týždňa ale začalo čierne zlato opäť rásť.

V úvode tohto týždňa sa ceny Brent-u hýbali už na dostrel 42-dolárovej hladiny.

„Ropa profitovala z neočakávane silného poklesu amerických ropných zásob, čo upokojilo investorov na trhoch, keďže to dáva nádej na rast dopytu po tejto komodite. Okrem toho, povzbudivé správy prišli aj z kartelu OPEC, ktorý plnil v júni svoje produkčné limity až na 107 %, teda nad rámec dohody. Jeho celková ťažba bola dokonca najnižšia od roku 2000,“ konštatovala Glasová.

Vo štvrtok bol výrazný pokles ropných zásob v USA potvrdený aj oficiálnymi štatistikami, vďaka čomu ceny Brent-u prekonali hranicu 43 amerických dolárov za barel.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Starosta Ružinova Martin Chren.

Starosta Ružinova: Developeri by nový stavebný zákon nenapísali inak

Najhorší sú malí developeri, tvrdí Chren.


14 h
Investor Vladimír Jurík

Bývalý bankár: Korporátu som mal dosť. Investoval a ostal doma s deťmi

Vladimír Jurík o princípoch investovania.


18. jan
Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Si boss alebo Boh? Nahrávka hovorí o delení úplatkov v štátnych lesoch

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.


17. jan
Minister práce Milan Krajniak.

Rodičovský bonus: kto si ním prilepší a prečo matkám dôchodky nevyrieši (odpovede)

Minister práce ukázal detaily svojho nápadu, podporu koalície zatiaľ nemá.


11. jan
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu