SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Vedci radia, ako viesť ľudí, ktorí pracujú z domu

Práca na diaľku so sebou prináša niekoľko úskalí. Ako ich odstrániť?

Home office môže zamestnancovi v novej situácii šéf aj nariadiť.Home office môže zamestnancovi v novej situácii šéf aj nariadiť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Autorka pracuje v spoločnosti Mindworx.

Zo dňa na deň sme sa presunuli z kancelárií do (ne)pohodlia vlastných obývačiek. Postupom času sme našli provizórne spôsoby fungovania na diaľku. Hoci sa môže sa zdať, že situácia sa stabilizovala, nemusí to tak byť. Nasvedčuje tomu aj záujem o návrat do kancelárií, aj keď za provizórnych podmienok.

Naozaj je pre nás práca na diaľku tak devastačná, že sa radšej vrátime do officov, len aby sme nemuseli čeliť strašiaku zvanému dlhodobý, nútený home office?

Faktom je, že pri tímovej práci na diaľku existuje niekoľko rizík. Manažéri upozorňujú, že ak týmto hrozbám nevenujeme dostatočnú pozornosť, výsledkom môže byť prokrastinujúci, neefektívny tím, ktorý súperí, a ktorému navyše chýba pocit zmysluplnosti a zodpovednosti za výsledok.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedúci si ich počas provizória ani nemusia byť vedomí, no ich dôsledky vyplávu na povrch neskôr. Vedenie tímu na diaľku vo svete plnom strachu a neistoty so sebou prináša niekoľko psychologických úskalí, ktorým treba porozumieť a adresovať ich.

Dôverujte a nepreverujte

Najhoršia vec, akú môžete manažér robiť je, že bude predstierať, že je to práca ako doteraz.

Situácia sa dramaticky zmenila a musíme to otvorene priznať. Kombinácia vysokých očakávaní a limitovanej kontroly nad situáciou je podľa Nira Eyala najväčším zdrojom stresu v práci.

Hoci manažérska zodpovednosť zostala, s tímom pracujúcim na diaľku sa kontrola vytratila. Nezvyšujte však množstvo kontroly oproti tomu, na čo boli kolegovia zvyknutí predtým. Naopak, ak to je možné, mali by pociťovať väčšiu dôveru.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmä tí, ktorí neboli zvyknutí na prácu z domu, môžu pociťovať zvýšené napätie. Ostatní totiž nevidia, že pracujú. Teraz si musíme vzájomne veriť, že pracujeme.

Je to ťažké pre manažéra, pretože má dojem, že musí zamestnanca kontrolovať, ale aj pre zamestnanca, ktorý môže mať dojem, že musí neustále dokladovať, že pracuje.

Podporte novovzniknuté rutiny

Pri práci z domu nám externé faktory, ktoré vytvárali rutiny, zmizli. Zrazu chýbajú záchytné body, ktoré riadili naše dni. Zároveň máme neistotu o našej budúcnosti. Táto kombinácia je psychicky extrémne náročná.

Prvoradé je uvedomiť si, že novonadobudnuté rutiny sú krehké. Manažér ich môže nevedomky narúšať ad hoc stretnutiami a telefonátmi, ktoré nabúravajú nový režim, ktorý si ľudia nastavili a umožňuje im byť produktívnymi.

Skryť Vypnúť reklamu

Spolu s tímom si nanovo nastavte pravidlá fungovania a hranice, kedy budete dostupní, ako sa zadávajú úlohy a ako rýchlo sa očakáva odpoveď.

Dajte ľuďom možnosť zapojiť sa do tvorby pravidiel “práce na diaľku”. Dáte im tak pocit kontroly.

Kľúčová je jasná a zrozumiteľná komunikácia. Úplný základ je povedať, kedy budete pracovať, ako ste zastihnuteľní a aké máte ďalšie povinnosti (napríklad deti). Sústreďte sa viac na to, čo má byť spravené, nie kedy. Dajte členom tímu jasne najavo, že je vám jedno či budú pracovať počas alebo mimo biznisových hodín - dôležitý je len výsledok.

Dajte ľuďom možnosť zapojiť sa do tvorby pravidiel “práce na diaľku”. Dáte im tak pocit kontroly – pocit, že práca sa prispôsobí rutinám, ktoré nastavili. V súčasnej situácii neexistuje lepší recept na lojalitu a angažovanosť ako sloboda a autonómia.

Aj ked zvádza vybočiť (najmä ak ste v strese a máte málo času na rozhodnutie), rešpektujte novovytvorené rutiny a (ne)dostupnosť vašich ľudí a prispôsobte im časy skupinových meetingov a aktivít, nie naopak.

Skryť Vypnúť reklamu

Kamera? Radšej nie

Výskumník Michael Kraus z Yalovej univerzity porovnával tri skupiny ľudí a ich schopnosť správne interpretovať, čo druhá strana prežíva. Sledoval tých, ktorí sa len videli na kamere bez zvuku, skupinu ľudí, ktorí sa len počuli, a tých, ktorí mali zapnutý mikrofón aj kameru.

V každej z piatich variácii experimentu skórovala druhá skupina najlepšie. Ukazuje sa, že vieme lepšie interpretovať emočné signály druhej strany, keď sa len počujeme. Vizuálne pomôcky a neverbálne signály nielenže nepomohli pri interpretovaní emočného rozpoloženia, dokonca mali negatívny efekt.

Podľa odborníka na fungovanie tímov Gianpiera Petriglieriho nás videohovory vyčerpávajú, pretože je na ne potrebné sústrediť sa viac ako na osobný rozhovor. Spracovávanie a vyhodnocovanie neverbálnych podnetov (výrazu tváre, tónu a výšky hlasu a reči tela) vyžaduje väčšiu pozornosť, čo spotrebúva viac energie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Petriglieriho sú: “naše mysle spolu, no naše telá cítia, že nie sme.” To podľa neho vedie k tomu, že pri konverzácii sa nemôžeme prirodzene uvoľniť.

Kamera je ďaľší stresor. Keď nás sníma, vieme, že sme sledovaní, cítime sa byť centrom pozornosti. To spôsobuje sociálny tlak a pocit, že musíte podať výkon. Navyše je pre nás ťažké nesledovať to, ako vyzeráme na malej obrazovke, čo odvádza našu pozornosť od agendy stretnutia.

Ak teda vypneme kameru, máme vyhraté? Nie celkom. Odlmky v konverzácii predstavujú ďalšiu výzvu. Hoci počas rozhovoru v reálnom živote vytvára prirodzený rytmus, ak sa odmlčí kolega na Zoome, obávame sa, že zlyhali technológie.

Nemecká štúdia z roku 2014 zistila, že oneskorenia počas hovorov na diaľku negatívne ovplyvňujú naše názory na ľudí, s ktorými komunikujeme. Už oneskorenia trvajúce iba 1,2 sekundy spôsobili, že ľudia vnímali kolegu ako menej priateľského alebo sústredeného.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhorieť môžete aj z domu

Nástrahy virtuálnych mítingov nie sú jediným úskalím. Ukazuje sa, že pri práci z domu je vysoké riziko vyhorenia. Ako vysvetliť tento zaujímavý paradox? Veď mnohí možno zajasali a predstavili si, že počas sledovania Netflixu občas odpovedia na pár mailov.

Avšak ukazuje sa, že v neistej situácii je home office skôr príťažou, pretože chceme ukázať, že sme hodnotní a pracujeme svedomito aj na diaľku.

Zamestnanci z vďačnosti za flexibilitu za to, že ešte majú prácu, keď vidia, že mnohí iní ju stratili, robia viac ako by mali. Niekedy však aj zamestnávateľ pridáva a pridáva úlohy, ktoré nie je možné stihnúť.

Buďte vnímaví a otvorene nabádajte kolegov aby spomalili (aj keď sami nechcú) a podporujte oddych, prestávky a čas strávený s rodinou..

Navyše nám odpadli neformálne spôsoby, ako sa poradiť s kolegami. Na diaľku je ťažšie požiadať o pomoc, preto sme často zaseknutí a úlohy nám trvajú dlhšie, ako kedy inšpirácia udrela počas paťminútovej neformálnej výmeny.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak vediete tím, zamyslite sa nad tým, ako teraz fungujete. Je pre vás dlhší pracovný čas, odpisovanie večer, práca cez víkend samozrejmosťou a skupinovou normou? Tieto veci sú žiadané a spájajú sa s hodnotnými zamestnancami. Ale takisto vedú k vyhoreniu.

Buďte vnímaví a otvorene nabádajte kolegov aby spomalili (aj keď sami nechcú) a podporujte oddych, prestávky a čas strávený s rodinou.

Dôležité je na to dávať pozor, lebo na diaľku je ťažšie si všimnúť príznaky burnoutu.

Čo ak musíte prepúšťať?

Zamestnanecká morálka je prvou obeťou prepúšťania. “Preživší” trpia takzvaným survivor syndrómom – majú výčitky svedomia a strach.

Štúdie ukazujú, že výsledkom zvýšenej hladiny stresu je zníženie kreativity, analytických schopností, ochoty prevziať zodpovednosť a niesť riziko. To sa prejavuje poklesom morálky, produktivity, lojality, dôvery v management a angažovanosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna štúdia uvádza, že preživší v priemere strávia denne dve a pol až tri hodiny obavami o stratu práce.

Po prepúšťaní často nasleduje spontánna vlna výpovedí, zamestnanci si nechcú vzájomne pomáhať, pretože potrebujú ukázať, že bez nich by sa firma nezaobišla a znižuje sa výkonnosť.

Ak príde na škrty alebo prepúšťanie, spôsob, akým manažment odkomunikuje opatrenia, je kľúčový.

Behaviorálna ekonómia je veda, ktorá sa zaoberá tým čo riadi naša správanie a rozhodnutia. Jasne hovorí, že forma je mnohokrát dôležitejšia ako obsah.

To znamená, že rovnaké opatrenia odkomunikované jedným spôsobom môžu znamenať zničenú reputáciu zamestnávateľa a druhým naopak pozitívnu povesť a vyššiu lojalitu zostávajúcich kolegov. Teraz je prvoradé pochopiť, čo sa v hlavách deje vašim kolegom a zvládnuť komunikáciu s nimi.

Skryť Vypnúť reklamu

Chcete o téme vedieť viac? Stiahnite si prezentáciu 5 tipov, ktoré vám pomôžu porozumieť vašim tímom a zefektívniť ich prácu alebo sa ozvite priamo autorke na kristina.radova@mindworx.net

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. Pomáhajte čítaním
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 975
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 847
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 758
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 181
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 135
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 019
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 804
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 783
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 646
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 379
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Top M&A dealy právnikov: OTP Banka, zdravie aj tech firmy

Najväčšie kancelárie sa opäť podieľali aj na inovatívnych projektoch.

Na due diligence OTP Banky sa podieľali viaceré veľké právnické kancelárie. Banku kúpila skupina KBC, matka ČSOB.

Právo 2020: Najväčšie právnické kancelárie na Slovensku

Rozhodoval počet právnikov, výnosy, zisk a počet prípadov.

Ústavný súd SR.
Ilustračné foto.
Martin Miler