BRATISLAVA. Slovenská ekonomika v poslednom kvartáli minulého roka rástla v stálych cenách dvojpercentným tempom. Spomaľovanie ekonomického vývoja, ktoré sa naštartovalo na začiatku vlaňajška, sa zmiernilo.
Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) bol aj napriek tomu o 1,5 percentuálneho bodu (p. b.) nižší oproti štvrtému štvrťroku 2018. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v piatok zverejnil Štatistický úrad.
V medzikvartálnom porovnaní sa objem HDP v štvrtom štvrťroku po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,6 percenta. Celkový objem HDP v bežných cenách bol 24,3 miliardy eur a medziročne vzrástol o päť percent.
Celkovo za celý minulý rok dosiahla tvorba HDP hodnotu 94,2 miliardy eur. V bežných cenách sa medziročne zvýšila o päť percent. V stálych cenách vzrástla o 2,3 percenta, čo bolo o 1,7 p. b. menej ako v roku 2018.
Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi. Vzhľadom na dostupné zdroje informácií pre Slovenskú republiku je podľa štatistikov určujúca výrobná metóda.
Pridaná hodnota rástla vo väčšine odvetví
Pridaná hodnota tvorila z vytvoreného HDP vo štvrtom štvrťroku 21,6 miliardy eur, medziročne vzrástla o 1,9 percenta.
Pridaná hodnota rástla vo väčšine odvetví. Vo finančných a poisťovacích činnostiach o 35,3 percenta, v informačných a komunikačných činnostiach o 8,2 percenta, činnostiach v oblasti nehnuteľností o štyri percentá, verejnej správe, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci o 3,9 percenta, v pôdohospodárstve o 1,5 percenta a odborných, vedeckých a technických činnostiach o 0,1 percenta.
Naopak, pokles bol zaznamenaný vo veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov, doprave a skladovaní, ubytovaní a stravovaní o 1,8 percenta, stavebníctve o 0,7 percenta, umení, zábave a rekreácii a v ostatných činnostiach o 0,6 percenta a priemysle o 0,5 percenta. Výber čistých daní z produktov bol vyšší o 3,2 percenta.
Rovnako, ako aj v predošlých dvoch štvrťrokoch, aj v poslednom štvrťroku minulého roka bol ekonomický rast ovplyvňovaný hlavne domácim dopytom, ktorý vzrástol o 2,1 percenta.
V jeho štruktúre sa zvýšili všetky výdavkové položky konečnej spotreby, celkovo v úhrne o 2,7 percenta. Konečná spotreba domácností bola vyššia o 2,1 percenta, verejnej správy o 3,9 percenta a neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 7,3 percenta.
Na rovnakej medziročnej úrovni ostala tvorba hrubého kapitálu, z toho tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla o 6,2 percenta.
Zahraničný dopyt klesal už tretí štvrťrok po sebe, medziročne bol nižší o 0,5 percenta. Prvýkrát v roku 2019 zaznamenal zníženie aj dovoz výrobkov a služieb, medziročne klesol o 0,5 percenta.
Komentáre analytikov
Rast ekonomiky podľa analytikov koncom minulého roka ťahal iba domáci dopyt, teda spotreba domácností, verejnej správy a investície, zatiaľ čo čisté vývozy rast brzdili.
Domáca strana ekonomiky by mala podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej podporovať rast aj naďalej, kým externé prostredie ekonomike stále pomáhať nebude.
„Pomalší rast môžeme čakať najmä v Číne, ale aj Európe. Okrem toho neistota okolo brexitu po roku 2020, protekcionizmu či štrukturálnych zmien v automobilovom priemysle pretrváva. K tomu sa začiatkom tohto roka pridal nový koronavírus, ktorý bude mať dopad na svetovú ekonomiku,“ uviedla.
Práve koronavírus pritom brzdí aj analytikov v tom, aby zlepšovali vyhliadky slovenského hospodárstva. Hoci čísla v poslednom štvrťroku podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank časť pesimizmu z predchádzajúcich štvrťrokov i z mesačných čísel priemyslu a stavebníctva zmiernili.
„Aktuálne šíriaca sa nákaza a panika z koronavírusu nás však donútia pozitívnu revíziu ekonomického rastu pre tento rok odložiť. Nateraz očakávame, že negatívne efekty by mohli mať relatívne krátkodobé trvanie a zasiahnuť najmä prvý a predovšetkým druhý kvartál tohto roka, s tým, že epidémia koronavírusu by mohla vrcholiť v apríli-máji a s oteplením postupne odznie,“ tvrdí.
Ďalšie správy zo štatistického úradu
Hospodárenie nefinančných a finančných korporácií vo štvrtom štvrťroku 2019 skončilo so ziskom v hodnote 3,422 miliardy eur. Oproti štvrtému štvrťroku 2018 sa celkový objem zisku zvýšil o 14,2 percenta.
Zamestnanosť občanov Slovenska doma a v zahraničí sa v minulom roku medziročne zvýšila o 0,7 percenta, resp. o 17,3-tisíca na vyše 2,58 milióna pracujúcich. Informoval o tom Štatistický úrad na základe výberového zisťovania pracovných síl. V samotnom štvrtom štvrťroku minulého roka však počet pracujúcich oproti tomu istému obdobiu roka 2018 stúpol len o 0,1 percenta, teda o 1,9-tisíca na 2,59 milióna osôb. Dynamika rastu zamestnanosti sa tak oproti štvrtému štvrťroku 2018 spomalila o 1,8 percentuálneho bodu.
Miera nezamestnanosti na Slovensku klesala počas celého minulého roka, jej tempo sa však v jednotlivých štvrťrokoch postupne spomaľovalo. V absolútnom vyjadrení klesol počet nezamestnaných medziročne o 12 200 osôb na 154 900 ľudí. Miera nezamestnanosti sa medziročne znížila o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.) na 5,6 percenta.