SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v novembri stúpol

Schodok sa prehĺbil o vyše 211 miliónov eur.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer).Minister financií Ladislav Kamenický (Smer).(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Schodok štátneho rozpočtu sa v novembri prehĺbil o vyše 211 miliónov eur. Ku koncu jedenásteho mesiaca bol tak kumulatívne od začiatku roka štátny rozpočet v deficite 1,81 miliardy eur a medziročne sa zvýšil na viac ako dvojnásobok.

Celkové príjmy štátneho rozpočtu ku koncu novembra dosiahli 13,493 miliardy eur a medziročne stúpli o 3,8 percenta, kým celkové výdavky oproti jedenástim mesiacom vlaňajška vzrástli o 10,4 percenta na 15,303 miliardy eur.

Článok pokračuje pod video reklamou

Na celý rok 2019 má pritom štát rozpočtované príjmy na úrovni 15,498 miliardy eur, výdavky v objeme 17,539 miliardy eur a schodok je tak rozpočtovaný v sume 2,041 miliardy eur.

Stúpli daňové príjmy

Ako ďalej informuje ministerstvo financií, daňové príjmy, ktoré tvoria podstatnú časť celkových príjmov štátu, medziročne stúpli o 2,9 percenta na 11,08 miliardy eur.

Súvisiaci článok Päť dôvodov, prečo skončí rozpočet (opäť) v deficite Čítajte 

Pozitívny vývoj sa podľa rezortu financií zaznamenal pri dani z pridanej hodnoty vo výške 290 miliónov eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 51,6 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 41,1 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 30,7 milióna eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 4,4 milióna eur.

Na druhej strane horšie ako vlani sa vyvíjal výber dane z príjmov právnických osôb o 75 miliónov eur, ako aj výber dane z príjmov fyzických osôb o 37,5 milióna eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, sa zaznamenal medziročný nárast o 5,1 milióna eur.

Príjmy z Bruselu

Medziročný rast o takmer 12 percent zaznamenal rezort financií aj pri príjmoch z rozpočtu Európskej únie, ktoré ku koncu novembra dosiahli 1,275 miliardy eur.

Príjmy štátneho rozpočtu z dividend stúpli o jedno percento na 382,6 milióna eur. V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu sa zaznamenal nárast o 5,6 percenta na 755,5 milióna eur.

Súvisiaci článok V šťastný koniec rozpočtovej rozprávky veriť nemohli Čítajte 

Podľa ministerstva financií ide najmä o medziročný nárast administratívnych poplatkov o 38,6 milióna eur, iných nedaňových príjmov o 0,9 milióna eur a kapitálových príjmov o 0,8 milióna eur. Príjmy z prenájmu a úrokové príjmy medziročne naopak klesli o 0,4 milióna eur.

Na strane výdavkov tvoria podstatnú časť ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, v ktorých je zahrnuté aj financovanie bežného chodu štátnych úradov. Tie medziročne vzrástli až o 14,5 percenta na 11,876 miliardy eur, za čím však stoja aj tohtoročné splátky vojenských lietadiel.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali naopak medziročný pokles o 9,8 percenta na 962,4 milióna eur.

Výdavky súvisiace s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie oproti jedenástim mesiacom vlaňajška vzrástli o 4,8 percenta na 1,499 miliardy eur, s čím súvisí aj nárast výdavkov na spolufinancovanie o 3,5 percenta na 247,3 milióna eur.

Platba do rozpočtu Európskej únie zaznamenala medziročný nárast o 12,3 percenta na 717,5 milióna eur.

Štát zároveň ani ku koncu novembra nepotreboval posielať žiaden transfer Sociálnej poisťovni, kým v minulom roku už zinkasovala transfer v objeme 106,4 milióna eur.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Miroslav Kriak na súde.
Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Z funkcie odchádza generálny riaditeľ Disney, nahradí ho Bob Chapek

Chapek je v poradí iba siedmy šéf spoločnosti v jej histórii.

Bob Chapek na archívnej fotografii zo septembra 2015.

Svetové banky obmedzujú pre koronavírus cesty zamestnancov do Talianska

Obmedzenia oznámili banky ako Goldman Sachs, Citigroup či Credit Suisse, ale aj ďalšie.

Goldman Sachs očakáva, že presun sa dotkne menej než 500 pracovných miest.

Nezamestnanosť vo Fínsku vzrástla

Nezamestnanosť vo Fínsku sa dostala sa na 8-mesačné maximum.

Ilustračné foto.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štátny fond tesne pred voľbami minul 11 miliónov na IT systém. Érsek sa od toho dištancuje

Kupujú nový IT systém, hoci už jeden majú, od rovnakej firmy.