SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Union navýši úhrady vyťaženým všeobecným lekárom a gynekológom

Poisťovňa zavádza nový ukazovateľ - dostupnosť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Union zdravotná poisťovňa bude od 1. januára 2020 finančne odmeňovať všeobecných lekárov a gynekológov pri väčšej vyťaženosti.

Informoval o tom hovorca poisťovne Matej Neumann.

"Zavádzame u všeobecných lekárov pre dospelých aj pre deti a dorast a gynekológov nový ukazovateľ - dostupnosť," uviedol Neumann.

Cieľom je motivácia

Cieľom tohto ukazovateľa bude podľa neho tiež motivovať všeobecných lekárov, aby sa integrovali do väčších kapitačných celkov, tým pádom si budú vedieť rozložiť úlohy a dosahovať výhody z rozsahu.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Aj pri týchto zmenách zachováme jednoduchosť nášho spôsobu vyhodnocovania lekárov bez potreby lúštiť komplikované vzorce v zmluvách s Union zdravotnou poisťovňu," dodal hovorca Unionu.

Viacročné hodnotenie lekárov

Ako uviedol Neumann, Union od roku 2010 u ambulantných lekárov vyhodnocuje a odmeňuje ukazovatele kvality a efektivity v súvislosti s racionálnou preskripciou, prevenciou rizík farmakoterapie, návštevami lekárov, prístrojovým vybavením, prevenciou a využívaní elektronických služieb.

"Naši poistenci si môžu už niekoľko rokov pozrieť hodnotenie lekárov na našej webovej stránke," konštatoval hovorca poisťovne.

Union tiež pri prevencii vyhodnocuje kompletnosť realizovania preventívnej prehliadky.

"V spolupráci s lekármi dosahujeme každoročne zlepšovanie účasti poistencov na preventívnych prehliadkach. Týmto sledujeme to, aby náš poistenec mal dostupné všetko, na čo má nárok," uviedol Neumann.

Výsledky hodnotenia vyhodnocujú aj lekári

Každý ambulantný lekár je podľa poisťovne dvakrát ročne informovaný o výsledkoch jeho hodnotenia v porovnaní s poskytovateľmi rovnakej odbornosti. Lekári si tak podľa poisťovne môžu vyhodnotiť aj to, či majú pacientov s náročnejšími, alebo menej náročnejšími diagnózami ako ich kolegovia.

Súvisiaci článok Štátna poisťovňa si udržala najviac poistencov Čítajte 

Zároveň lekári, ktorí splnia sledované ukazovatele, sú dvakrát ročne odmenení bonusmi k základným platbám.

"Union zdravotná poisťovňa si váži snahu ambulantných poskytovateľov zlepšovať dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti a preto najnovšie pristúpila k ďalšiemu navyšovaniu úhrad pre ambulantných poskytovateľov," uzavrel Matej Neumann.

Dôvere klesla "točivosť" pacientov

Dôvera zdravotná poisťovňa v utorok na tlačovej konferencii informovala, že zvýšila prevenciu aj dostupnosť špecialistov.

Spolupráca lekárov a poisťovne podľa Dôvery prináša posun k lepšiemu v otázke bezpečnosti liečby aj manažmentu pacienta.

Dôvera rok po zavedení nových hodnotiacich parametrov do zmlúv s lekármi a poisťovňou vidí prvé výsledky. Takzvaná točivosť pacientov klesla o 8,5 percenta. Tento parameter hovorí o tom, koľko návštev ambulancie špecialistu potrebuje pacient na to, aby ho lekár vyliečil.

So všeobecnými lekármi pre deti a dorast sa Dôvera dohodla na hodnotiacom parametri, ktorý sa týka spotreby antibiotík. Chcú tým spoločne predchádzať ich nadmernému užívaniu.

Po roku náklady na antibiotiká predpísané pediatrami podľa Dôvery klesli o 3,5 percenta. U všeobecných lekárov pre dospelých vzrástol počet absolvovaných preventívnych prehliadok o 7,5 percenta, u všeobecných lekárov pre deti a dorast o jedno percento a u gynekológov o tri percentá.

Ako informovala Dôvera, ich poistenci tiež môžu ktorémukoľvek lekárovi sprístupniť údaje z elektronickej zdravotnej knižky.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

Téma: Zdravotníctvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Orbán podáva ruku aj slovenským Maďarom

Maďarské strany nemajú istú účasť v parlamente.

Orbánna rokovani s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity (MKP) v Budapešti 11. apríla 2017.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a vľavo Erik Tomáš (obaja SMER).
Komentár šéfredaktorky

Nie je dobré vytvárať kategórie dobrých a zlých Maďarov

Identita etnických Maďarov na Slovensku sa nedá vyjadriť podporou pre Bugára, Bárdosa alebo Viktora Orbána.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Hebe má v Poľsku skoro 300 obchodov.

Neprehliadnite tiež

České vydavateľstvo Mladá fronta zachraňuje slovenský finančník

Expartner Istrokapitalu odkúpil najväčšiu pohľadávku.

Ilustračné foto.
Dvoch slovenských občanov, u ktorých je podozrenie na koronavírus a boli evakuovaní z čínskeho Wu - Chanu, priviezli do Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde budú absolvovať karanténu.
Hebe má v Poľsku skoro 300 obchodov.

Rast čínskej ekonomiky sa pravdepodobne spomalí viac, ako sa čakalo

Takzvaný medián je teraz najslabší za 30 rokov.

Dezinfekčné práce na železničnej stanici.