BRATISLAVA. Občianske združenie Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu žiadajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala parlamentom schválenú novelu zákona o verejnom obstarávaní.
Nesúhlasia hlavne s prijatým pozmeňovacím návrhom Ľubomíra Vážneho (Smer). Predstavitelia organizácií Peter Kulich a Zuzana Petková o tom informovali v stredu na tlačovej konferencii.
"Nepovažujeme takéto zmeny na poslednú chvíľu za korektné," komentoval zmeny v návrhu novely Kulich.
Pripomenul, že odborná pracovná skupina vznikla na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu už v roku 2016. Návrh novely zákona prešiel tiež medzirezortným pripomienkovým konaním.
Zákazky s otáznikom
Najväčší otáznik je podľa Kulicha nad zaradením zákaziek týkajúcich sa tzv. citlivých informácií o kritickej infraštruktúre do nákupov realizovaných v tzv. obrannom režime a utajenie informácií o takomto verejnom obstarávaní.

"Keď sa obstaráva v takomto režime, nie je k dispozícii dokumentácia, prípadne, keby sa nejakí uchádzači chceli uchádzať o takúto zákazku, dokumentáciu si musia vyžiadať, môžu byť na to kladené rôzne podmienky, a následne aj výsledky obstarávania nie sú často zverejňované v profile verejného obstarávania," priblížil.
Schválením pozmeňovacieho návrhu Ľubomíra Vážneho došlo podľa nich k rozsiahlej nepriamej novele Zákona o kritickej infraštruktúre. Kritizujú, že nebola diskutovaná na žiadnom odbornom fóre, hoci zásadne zmení požiadavky na dodávateľov, ktorí majú prístup k citlivým informáciám.
Upozornili, že v aktuálnom období sa očakáva asi 50 verejných obstarávaní v oblasti IT. Množstvo aj štandardných zákaziek, napríklad o podporných manažérskych systémoch alebo riešenie na spracovanie dát, by sa mohlo podľa nich na základe schválenej novely obstarávať v utajenom režime, platnom napríklad pre nákupy tankov či obrnených transportérov.
"Zákazky, ktoré idú v utajenom režime, považujeme za veľmi problematické, pretože otvárajú priestor pre korupciu a podozrenia z klientelizmu," komentovala Petková.
O vetovanie žiada aj šéf ÚVO
O vetovanie novely zákona o verejnom obstarávaní žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Nestotožňuje sa s pozmeňujúcimi návrhmi poslancov.
ÚVO už v tejto súvislosti sformuloval aj právne argumenty, ktoré zasiela prezidentke. Úrad argumentuje, že schválené pozmeňujúce návrhy môžu priniesť rizikové dôsledky, kedy sa prvky kritickej infraštruktúry v civilných zákazkách budú obstarávať v režime obranných a bezpečnostných zákaziek.
"Táto právna úprava a následne aplikačná prax by bola v explicitnom rozpore so sekundárnym právom Európskej únie a zároveň aj s právom primárnym, konkrétne so Zmluvou o fungovaní Európskej únie," upozorňuje ÚVO.
Predseda úradu Miroslav Hlivák právne argumenty zaslal prezidentke listom so žiadosťou zvážiť možnosť využitia právomoci vetovať novelu zákona o verejnom obstarávaní.
"Tieto pozmeňujúce návrhy zásadným spôsobom zasiahli a zmenili novelu zákona o verejnom obstarávaní a sú v príkrom rozpore s filozofiou, s ktorou úrad v úzkej komunikácii s desiatkami subjektov vstupujúcich do procesu verejného obstarávania, vrátane odbornej verejnosti, novelu zákona pripravoval," informuje ÚVO.
Čo rieši novela zákona
Národná rada minulý týždeň schválila novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá rieši účasť majetkovo prepojených subjektov, vymedzenie environmentálneho aspektu vo verejnom obstarávaní, ale aj zníženie administratívnej záťaže.

Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh poslanca Smeru Ľubomíra Vážneho, ktorý hovorí o úprave zákonnej definície citlivého vybavenia, stavebných prác citlivého charakteru a služby citlivého charakteru tak, aby definícia bola v súlade s platnou Bezpečnostnou stratégiou štátu schválenou Národnou radou 27. septembra 2005.
Zaviesť by sa podľa neho mal aj inštitút schvaľovania bezpečnostných plánov ústredným orgánom. Rozšíriť by sa mali aj povinnosti prevádzkovateľa v súvislosti s prípadmi, ak majú byť dodávateľovi sprístupnené citlivé informácie.
Schválený bol tiež pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca Petra Marčeka. Navrhol pre urýchlenie konaní zaviesť Úradu pre verejné obstarávanie lehotu na začatie konania v prípade konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného pred uzavretím zmluvy na základe podnetu.