SME
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Kam hádzať plechovky či viečko z jogurtu? Poradí nový web

Na webe smeti.sme.sk budujú databázu 20-tisíc produktov.

Lenivosť a nevedomosť, aj to sú dôvody, prečo Slováci odpad podľa Jany Donovalovej netriedia.Lenivosť a nevedomosť, aj to sú dôvody, prečo Slováci odpad podľa Jany Donovalovej netriedia.(Zdroj: Jozef Jakubčo)
Článok pokračuje pod video reklamou

Spravodajský portál Sme.sk spustil podstránku o triedení odpadu smeti.sme.sk. Na webe nájdu ľudia inštrukcie, ako správne separovať.

Produktová manažérka vydavateľstva Petit Press Jana Donovalová v rozhovore vysvetľuje, že ak ľudia hádžu do nádob na separovaný odpad nesprávne obaly, môže sa napokon stať, že ich obsah skončí na skládke. Separovanie je potom zbytočné.

Web smeti.sme.sk človeka navedie, do akého kontajnera má hádzať aký odpad. Obce a mestá na Slovensku však na to nemajú jednotné pravidlá. Čoskoro by si web mal na polovici územia Slovenska poradiť aj s tým.

Súvisiaci článok Spustili sme špeciálne weby o klimatickej zmene a o recyklovaní Čítajte 

Často počujeme, že odpad treba separovať. Triedi sa odpad na Slovensku ľahko?

Nejde to bez toho, aby človek nevyvinul aspoň trochu snahy. Ak chcete separovať správne, treba vedieť, ako sa odpad triedi.

Nie je to úplne jednoduché, ale treba povedať, že to nie je ani raketová veda.

Vedia Slováci separovať?

Povedala by som, že teoreticky aj vedia, ale veľká časť ľudí to nerobí. Každá obec má totiž na triedenie vlastné pravidlá. Takže neexistuje jednotná norma, ktorá by platila pre celé Slovensko, že tento obal určite pôjde do kontajnera na plasty a iný zas na kovy.

Zhruba dve tretiny odpadu na Slovensku končia na skládke. Odrádza ľudí od triedenia práve to, že sa im zdá systém zložitý a nechce sa im študovať pravidlá?

Dôvodov, prečo ľudia neseparujú, je viac. Niekedy je to kombinácia viacerých faktorov. Podľa prieskumov je časť populácie presvedčená, že to nemá význam, iným sa to zdá zložité, pre ďalších sú nádoby na triedený odpad ďaleko, ďalší priznajú, že sú leniví.

Podľa ďalšieho výskumu zas majú ľudia tendenciu triediť veci, ktoré vyzerajú zachovalo. Poškodené a zničené veci netriedia.

Môžu si byť ľudia istí, že odpad, ktorý vytriedia, neskončí na skládke, ale že sa zrecykluje a opäť použije?

Odpoviem protiotázkou. Dá sa považovať odpad v nádobe na papier, kde je takmer polovica odpadu niečo iné ako papier, za triedený odpad? Asi nie.

Kým sme nezačali riešiť obsah webu smeti.sme.sk, tak som nevedela, že ak je v zbernej nádobe viac ako 45 percent odpadu nevytriedeného, tak sa považuje za zmesový. A potom sa s ním tak aj nakladá.

Čiže ak zle triedime, celý kontajner skončí na skládke?

Áno, alebo v spaľovni.

Niektorí ľudia si dajú tú námahu, aby biologický odpad odniesli do zbernej nádoby. A zabijú to tým, že ho do nej hodia zabalený v igelitke.

Jana Donovalová, projektová manažérka Petit Press

V čom robia Slováci pri separovaní najväčšie chyby?

V tom, že neseparujú, teda netriedia. Pre mňa je zaujímavé, že sú domácnosti, kde sa triedi len plast alebo len papier. Mám takých ľudí aj okolo seba. Hovoria, že plastom a papierom sú si istí, separovať zvyšný odpad sa im zdá zložité.

Chybou je aj to, že vyhadzujeme nestlačené kartónové obaly a plastové fľaše. Nerady to vidia spoločnosti, ktoré s odpadmi pracujú, pretože to zvyšuje náklady na odvoz odpadu, ale malo by to prekážať každému.

Keby sme kontajnery neplnili vzduchom, smetiarske autá by nás ráno nemuseli budiť tak často.

Ak chcem správne separovať, čo všetko si mám naštudovať?

Obce majú väčšinou pravidlá zverejnené na svojich webových stránkach alebo informujú občanov v letákoch a novinách. Potom by sme mali poznať aspoň hlavné zásady triedenia, napríklad to, že aj keď je fľaša z motorového oleja z plastu, určite nepatrí do kontajnera na plast. Je to nebezpečný odpad a patrí na zberný dvor.

Do modrého kontajnera zase nepatrí silno znečistený a zamastený papier, z fliaš a téglikov treba vyliať zvyšky potravín. Fakt ich netreba pred vyhodením čistiť, stačí, keď budú prázdne.

Čo ma však naozaj zarazilo, keď som hľadala informácie o triedení bioodpadu, bolo, že niektorí ľudia si dajú tú námahu, aby biologický odpad odniesli do zbernej nádoby. A zabijú to tým, že ho do nej hodia zabalený v igelitke.

Pri ktorom obale je najťažšie určiť, do ktorého kontajnera patrí?

Za seba môžem povedať, že sa zle separujú také produkty, na ktorých chýba recyklačná značka. Na Slovensku neexistuje povinnosť označiť na obale, z akého materiálu je. Niekedy treba použiť zdravý rozum a domyslieť si, kam to patrí.

Súvisiaci článok Kašlite na vieru aj svetonázor. Klíma sa na ne pýtať nebude Čítajte 

Kam hodím konzervu z tuniaka?

Závisí to od toho, z čoho je vyrobená. Či je to hliník alebo iný kov, to si treba pozrieť na obale. Potom si zistím, ako sa v mojej obci alebo meste má triediť hliník a iné kovy.

Napríklad v Bratislave sa obaly z hliníka hádžu do nádob na plasty, teda do žltých kontajnerov. Iný kov sa však do nich neukladá.

Kým sme nezačali robiť web o triedení odpadu, tak som vôbec nevedela, že železné konzervy môžem v hlavnom meste hodiť do zmesového odpadu. Pekne som ich odkladala a nosila na zberný dvor.

Funguje to však tak, že zmesový odpad aj s konzervami a kovmi smeruje do spaľovne. Keďže železo nezhorí, tak ho pomocou magnetu vyberú a potom zrecyklujú. Znova ho roztavia a vyrobia napríklad nové kľúče. Lenže takto to nefunguje v každom meste, niekde majú samostatné nádoby na kov.

Téglik z jogurtu môžem hodiť do plastov aj s viečkom?

Ak sa samostatne separujú v danom meste kovy, hliníkové viečko treba zahodiť do kontajnera na kovy a téglik do plastov. Ak je vo vašom meste na žltom kontajneri na plasty napísané, že tam môže ísť aj hliník, tak potom obal od jogurtu aj s viečkom patrí tam.

Netreba sa zbavovať plastových vecí a nakupovať ekologickejšie alternatívy. Zásadou je požívať napríklad plastovú misku až do úplneho zničenia. Inak len vyrábam ďalší odpad.

Jana Donovalová, projektová manažérka Petit Press

V niektorých mestách v zahraničí ľudí za zlé separovanie pokutujú a nie nízkymi sumami. Sú Slováci motivovaní, aby odpad triedili?

V drvivej väčšine miest a obcí na Slovensku sa platí za odvoz paušálny poplatok. Ak by to takto nebolo, možno by to pomohlo motivovať k triedeniu odpadu aj moju známu, ktorá neseparuje a jej argumentom je „lebo platím za smeti“.

Určite by pomohla finančná motivácia od obce. Neprodukuješ odpad, tak nemusíš platiť alebo plať menej. Veľa dokáže urobiť aj škola. Sledujem deti svojich kamarátov a tie často prídu zo školy s informáciami o triedení, ktoré sú nové aj pre rodičov.

Obchody teraz po novom nahrádzajú napríklad plastové riady ekologickejšími verziami. Je to naozaj lepšie riešenie?

Je to fajn, akurát ma mrzí, keď vidím, že to predajcovia prezentujú ako niečo, čo musíte mať, ak chcete byť zodpovední.

Zodpovedné je používať plastovú misku, ktorú už doma mám, až do jej úplného zničenia a až potom si kúpiť tú novú „super ekologickú“. To platí pri všetkom. Nebudem sa zbavovať plastových vecí a nakupovať ekologickejšie alternatívy, lebo len vyrábam ďalší odpad, a teda robím presný opak.

Ekologické je používať funkčné veci a nové kúpiť, až keď ich naozaj potrebujem. Ja keď vidím ten humbuk okolo slamiek, tak nechápem. Zrazu každý potrebuje bambusovú alebo antikorovú slamku a pritom doteraz žil bez slamiek.

Sme.sk spúšťa portál smeti.sme.sk, ktorý má ľuďom uľahčiť separovanie a ukázať im, ako správne triediť odpad. Čo všetko človek na portáli zistí?

Na smeti.sme.sk sú všeobecné informácie o triedení odpadu. Ako separovať papier, kov, sklo, plasty. To je taká povinná jazda, aby človek pochopil, že sa musí pozrieť, čo je napísané na kontajneroch a skontroloval obal výrobku, aby zistil, z čoho je vyrobený.

Na portáli je aj presne vysvetlené, čo konkrétna recyklačná značka znamená.

Okrem toho však máme v databáze konkrétne výrobky, ktoré teraz triedime a priraďujeme k nim inštrukcie, ako obal z nich správne vytriediť.

V skratke, človek si kúpi krém konkrétnej značky v nejakej tube a chce zistiť, kam ho má zahodiť. Na portáli si ho vyhľadá v databáze výrobkov a dostane na to odpoveď.

Koľko výrobkov databáza pokryje?

Máme 20-tisíc výrobkov, ktoré chceme do dvoch mesiacov „vytriediť“ do kategórií. Neskôr chceme pridať do databázy aj informácie o tom, ako sa triedi v jednotlivých mestách.

Presne to mi napadlo. Pravidlá sú v mestách rôzne. Ako teda človek zistí, kam má zahodiť ktorý obal v meste, kde žije?

Práve preto tam neskôr pridáme informácie o triedení v konkrétnych mestách a obciach. Človek si vyberie mesto, kde je, napríklad Levoču, zadá názov produktu a dozvie sa, či v danom meste patrí plastový obal a plastový vrchnák do žltého kontajnera a hliníková fólia do kontajnera na kov.

To, že momentálne triedime produkty podľa obalov, je prvá fáza projektu, do konca roka by sme to chceli prepojiť s databázou miest. Pokryť by sme mali približne polovicu Slovenska.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 2. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 3. Unikát medzi značkami. CUPRA
 4. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 5. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 6. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 7. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 10. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 081
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 12 855
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 863
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 8 810
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 572
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 5 890
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 837
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 5 146
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 5 108
 10. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 922

Téma: Životné prostredie


Článok je zaradený aj do ďalších tém životné prostredie

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Švejna

V anglickom Essexe našli v kamióne 39 tiel, vodiča zatkli

Polícia sa snaží obete identifikovať.

Ilustračné foto.
Béla Bugár.
Pôvodná vizualizácia projektu Century Residence.

Neprehliadnite tiež

Slovensko.Digital žiada prezidentku, aby vetovala novelu o verejnom obstarávaní

Vetovanie požadujú aj Nadácia Zastavme korupciu či šéf ÚVO.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.

Vláda odobrila zlúčenie dvoch operačných programov, chce znížiť hrozbu straty peňazí

Program pre výskum sa má zlúčiť s programom pre infraštruktúru.

Premiér Peter Pellegrini prichádza na výjazdové zasadnutie vlády v Kežmarku 23. októbra 2019.

Facebook neuvedie digitálnu menu Libra bez súhlasu Spojených štátov

Analytici tvrdia, že projekt Facebooku by mohol obísť reguláciu v USA.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Rekrečné poukazy pre všetkých neprešli, návrh nepodporil Most - Híd

Povinnosť sa nerozšíri na všetkých zamestnávateľov.

Ilustračné foto.