SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Železničná doprava môže skolabovať pre zlý stav tratí, upozorňuje OĽaNO

Hnutie šíri poplašné správy a dezinterpretuje fakty, uviedli železničiari.

Ján Marosz (OĽaNO).Ján Marosz (OĽaNO). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Železničná doprava na Slovensku môže skolabovať pre zlý stav tratí. Opozičné hnutie OĽaNO na to upozornilo s tým, že pre nevyhovujúcu infraštruktúru v dôsledku zanedbaných investícií vlaky denne meškajú v priemere sumárne 750 minút.

Ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka vyzýva, aby sa tým okamžite začal zaoberať na tratiach, kde je situácia najhoršia a má priamy dopad na meškania vlakov.

OĽaNO zároveň žiada ministra financií Ladislava Kamenického zvážiť dofinancovanie traťových úsekov, kde je potrebné odstrániť nedostatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Stovky minút

Súvisiaci článok Posudzuje miliónové investície: Diaľnica nemôže viesť do každej dediny Čítajte 

"Takmer tretina všetkých železničných tratí je v zlom a nevyhovujúcom stave. Kvôli zlému stavu infraštruktúry každý deň meškajú vlaky sumárne 750 minút," povedal v pondelok na brífingu poslanec NR SR a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz. Podotkol, že tieto čísla vyplývajú z dokumentov, ktoré sa hnutiu dostali do rúk z prostredia ŽSR.

"V týchto 750 minútach za deň nie sú zarátané rôzne mimoriadne udalosti. Je to len z dôvodu problémov na tratiach. A táto situácia sa pod vedením ministra dopravy Árpáda Érseka len zhoršila," uviedol poslanec.

Znepokojujúci je podľa neho stav nielen regionálnych tratí, ale aj na hlavnej trase Bratislava - Žilina - Košice, kde vlaky denne naberajú meškania spolu viac ako dve hodiny pre problémy v infraštruktúre.

Skryť Vypnúť reklamu

Na opravy už železničiari rezignovali, tvrdí OĽaNO

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako operátor železničnej infraštruktúry podľa hnutia už takmer úplne rezignovali na údržbu tratí a škrtajú výdavky.

"Dôvodom má byť nepriaznivá finančná situácia ŽSR," priblížil expert hnutia na dopravu Jiří Kubáček s tým, že predmetom opatrení je napríklad nepoužívať materiál zo skladov, neobjednávať chýbajúci materiál a prehodnotiť sa majú aj plánované výluky, teda opravy tratí.

"To sú tie opravy, ktoré treba robiť, aby nám tam vlaky dva roky nejazdili päťdesiatkou namiesto stovky," poznamenal Kubáček. "Ďalšie obmedzovanie údržby smeruje k tomu, že onedlho nebudú mať vlaky po čom jazdiť," upozornil.

"Čerešničkou na torte sú nariadenia, aby zamestnanci železníc obmedzili požiadavky na pranie a čistenie bielizne a volania z pevných liniek," uviedol Kubáček.

Skryť Vypnúť reklamu

ŽSR pritom podľa Marosza dostávajú ročne takmer 300 miliónov eur. Domnieva sa, že ŽSR "prejedli" celý svoj rozpočet, nakupovali, čo nebolo treba a nakupovali predražene.

"ŽSR robia presný opak toho, čo by mali. Toto je hanba posledných vlád Smeru, ktoré okrem školstva a zdravotníctva položili na kolená aj železničnú dopravu," podotkol poslanec.

"ŽSR musia okamžite prestať rozhadzovať peniaze na nezmyselné štúdie a nákupy a predložiť finančný plán údržby a komplexných rekonštrukcií dôležitých tratí," dodal Marosz.

Železnice: Je to šírenie poplašnej správy

Železnice za posledné roky kontinuálne zvyšovali objem prostriedkov do údržby a opráv tratí a infraštruktúry, uviedol v reakcii na vyjadrenia hnutia OĽaNO hovorca ŽSR Michal Lukáč. Železnice odmietajú šírenie poplašných správ a dezinterpretáciu faktov.

Skryť Vypnúť reklamu

Priblížili, že v roku 2016 investovali do údržby a opráv tratí a infraštruktúry 65 miliónov eur, v roku 2017 takmer 78 miliónov eur, v roku 2018 už 82 miliónov eur a za prvých sedem mesiacov tohto roka 43 miliónov eur.

"Prioritou vedenia ŽSR je prijímať koncepčné a dlhodobé riešenia. Tie budú zahrnuté aj v novej stratégii, ktorá bude predstavená na jeseň," skonštatoval Lukáč.

Zároveň poznamenal, že technický stav na trati Fiľakovo - Lučenec je vzhľadom na životnosť infraštruktúry prekonaný. Z tohto dôvodu ŽSR pripravujú projektovú dokumentáciu, ktorej realizáciou bude kompletná rekonštrukcia trate na danom úseku. Dlhodobý stav podľa hovorcu nevyriešia čiastkové a nekoncepčné opatrenia.

ŽSR súčasne pripravujú aj dispečerizáciu viacerých úsekov tratí, ako Prievidza - Jelšovce, Kuzmice - Pribeník či Prešov - Strážske. To by malo viesť k úsporám personálu.

Skryť Vypnúť reklamu

"ŽSR takisto úspešne realizovali projekty TIP Žilina a TIP Lužianky, ktoré prinášajú výnosy radovo v miliónoch eur ročne. Tieto prostriedky investujú ŽSR späť do údržby infraštruktúry," ozrejmil Lukáč.

Zdôraznil, že ŽSR finančne pociťujú pokles výkonov v nákladnej vlakovej doprave, ktorý sa prejavuje aj poklesom príjmov železníc z poplatkov za dopravnú cestu.

"Práve preto ŽSR prijali niekoľko interných opatrení preventívneho charakteru - ktoré znamenajú aj efektívnejšie hospodárenie. Žiadne z vydaných opatrení neznižuje bezpečnosť dopravy ani úroveň údržby infraštruktúry, čo sú priority ŽSR," podotkol hovorca.

Očakávané osobné náklady ŽSR na tento rok predstavujú približne 280 miliónov eur. Podľa Lukáča ide medziročne o 27 miliónov viac aj vzhľadom na opatrenia vyplývajúce zo sociálneho balíčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň dodal, že Kubáček pôsobil v rokoch 2010 až 2016 na pozícii generálneho riaditeľa sekcie železničnej a kombinovanej dopravy na ministerstve dopravy a mal všetky kompetencie, aby systém tvorby dotácie pre ŽSR zmenil.

"Výsledok je, žiaľ, opačný a jeho kritika nie je na mieste, keďže sa o vznik aktuálneho stavu zaslúžil," skonštatoval Lukáč.

Ministerstvo: Na náprave pracujeme

Do železničnej dopravy sa dlhé roky neinvestovalo, keďže nebola prioritou predošlých vlád. Tento dlhodobo zanedbaný stav na železniciach nie je možné napraviť za tri roky, dá sa to len postupnými krokmi, uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby (MDV) Karolína Ducká.

Rezort dopravy podľa jej slov nečaká na akýsi "kolaps", o ktorom hovorí opozícia, ale postupne pracuje na náprave. Zdôraznila, že ministerstvo považuje železničnú dopravu a modernizáciu tratí za kľúčovú a nevyhnutnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Železnice podľa nej v minulom aj tomto roku získali od štátu o 20 miliónov eur viac ako v časoch, keď na ministerstve pracoval expert OĽaNO na dopravu Jiří Kubáček. Tieto peniaze sú pritom prioritne použité na údržbu a opravu koľají.

Ducká zároveň priblížila, že od vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) doteraz bolo zmodernizovaných viac ako 160 kilometrov železničných tratí na hlavných koridoroch.

"Dnes v projektoch modernizácie železničnej infraštruktúry pokračujeme a v aktuálnom Operačnom programe Integrovaná Infraštruktúra 2014 - 2020 na rozvoj železničnej dopravy vrátane nákupu nových vlakov bude môcť Slovensko využiť 1,2 miliardy eur," poznamenala.

Ďalšie európske peniaze na modernizáciu železníc, približne 380 miliónov eur, podľa nej môže Slovensko čerpať z nového finančného nástroja EÚ CEF (Nástroj na prepájanie Európy). Výsledkom týchto projektov do roku 2023 tak podľa rezortu dopravy bude ďalších takmer sto kilometrov zmodernizovaných železničných tratí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ducká zároveň pripomenula, že šetrenie finančných prostriedkov je prvoradou úlohou, ktorú ŽSR odporučil Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). "Znamená to, že aj táto spoločnosť sa musí správať hospodárne a zároveň šetriť finančné prostriedky, samozrejme, s ohľadom na efektívnosť a fungovanie samotnej spoločnosti, aby nebola ohrozená napríklad bezpečnosť či poskytovanie zazmluvnených služieb," podotkla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 838
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 21 737
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 385
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 906
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 662
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 510
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 518
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 448
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 423
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 347
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Doprava

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rezort dopravy nechce dopustiť zníženie kvality vlakovej dopravy

Od RegioJetu chce, aby na trase Bratislava- Komárno premával ešte dva roky.

Ilustračné foto.

Philip Morris chce rokovať o zdaňovaní bezdymových tabakových výrobkov

Zdanenie výrobkov momentálne predstavuje 44 percent zdanenia tabaku v cigaretách, od februára 2021 počíta so zvýšením na 73 percent.

Ilustračné foto.

Mesto duchov: Pozrite sa, ako vyzerajú kúpele Korytnica

Neďaleko Donovál sa nachádza mesto duchov.

Kúpele Korytnica v roku 2020.
Ilustračné foto.