PEKING. Čínska ekonomika v 2. štvrťroku pravdepodobne spomalila a dosiahla najslabšie tempo za takmer 30 rokov.
Ukázali to výsledky najnovšieho prieskumu medzi analytikmi. Dôvodom je americko-čínsky obchodný spor a oslabenie globálneho dopytu.
Analytici predpovedajú, že druhé najväčšie svetové hospodárstvo v období apríl-jún medziročne vzrástlo o 6,2 %. Peking zverejní oficiálne údaje o hrubom domácom produkte (HDP) v pondelok 15. júla.
Ak sa potvrdia odhady analytikov, bude to najslabšie tempo rastu HDP za takmer tri desaťročia, ale stále v rámci cieľového rozpätia vlády, ktorým je expanzia ekonomiky o 6 až 6,5 % za celý rok. Na ilustráciu, vlani sa jej výkon zvýšil o 6,6 %.
Peking v tomto roku zintenzívnil podporu pre ekonomiku, ale jeho doterajšie kroky nestačili na vyrovnanie spomalenia domáceho aj zahraničného dopytu.
Analytici preto očakávajú, že čínski politici prijmú ďalšie opatrenia, pričom štátna rada už sľúbila zníženie ciel a zvýšenie daňových úľav pre vývozcov.
"Existujúce clá na vývoz do USA majú vplyv na čínske hospodárstvo," povedal Steven Cochrane z Moody's Analytics. "Priemyselná výroba a vývoz sú tiež slabé, pričom dodávky do USA výrazne klesajú," dodal.
Peking v tomto roku zaviedol rad stimulov, aby podporil ochladzujúce sa hospodárstvo, zvýšil napríklad výdavky na budovanie ciest, železníc a iné projekty infraštruktúry a zaviedol viaceré daňové úľavy.
Táto politika v marci posilnila ekonomiku, ktorá za celý 1. štvrťrok vzrástla o 6,4 %, ale zdá sa, že účinok tohto "lieku" trval len krátko. Priemyselná produkcia síce v marci stúpla o 8,5 %, ale už v apríli sa jej tempo spomalilo a v máji kleslo na 5 %, a bolo tak najpomalšie od roku 2002.
Investície do infraštruktúry sa po 1. štvrťroku tiež znížili, jedine výdavky 1,3 miliardy čínskych spotrebiteľov sa zatiaľ udržali na solídnej úrovni, čo môže odrážať vplyv znižovania daní príjmov a z pridanej hodnoty. Ale predaj drahých položiek, ako sú autá, klesá. Za celý 1. polrok sa dopyt po autách znížil o 12,4 %.